Polska Mapa Kiełbasy
Kiełbasopedia
Zakupy

Czy najlepsza kiełbasa to tylko ta wieprzowa?

21.02.2014 | kategoria: Artykuły, Kiełbasa, Kiełbasa, Przepisy

W upodobaniach smakowych naszych rodaków wciąż króluje wieprzowina, przynajmniej w kwestii kiełbas. Jakoś tak przyzwyczailiśmy się do tego, że swojska kiełbasa to najlepiej z równie swojskiej świnki. Jednak powoli trend ten zaczyna być przełamywany: poszukujemy innych smaków, czasem także lżej strawnego mięsa.
 
 
Struś już mniej egzotyczny
Czerwone mięso o niskiej zawartości tłuszczu i cholesterolu. Niemożliwe? A jednak to prawda. Strusina jest obfita w białko i żelazo, a także wyśmienicie smakuje. Możemy zajadać się nią bez wyrzutów sumienia. Jeśli nie jedliście jeszcze mięsa strusia, warto zauważyć, że oscyluje smakowo pomiędzy wołowiną a cielęciną, ale jest to mięsiwo znacznie delikatniejsze, słodsze i bardziej soczyste. Zawiera mało sodu, więc jest idealne dla osób z nadciśnieniem.
Strusina jest świetna jako materiał do kiełbasy krakowskiej suchej – otrzymujemy lekkostrawny i niezwykle smaczny produkt. Są jednak i inne interesujące przepisy: na przykład na kiełbasę, w której składzie są… jabłka.
 
Kiełbasa ze strusiną
Składniki:
2 kg mięsa strusiego
4 kg tłustej wieprzowiny
4 kwaśne, obrane jabłka
majeranek, pieprz, sól, czosnek
Sposób wykonania:
Jabłka i mięso należy zmielić. Umieszczamy masę w misce, dodajemy przyprawy i posiekane ząbki czosnku. Dodajemy szklankę białego wina, po czym wszystko mieszamy. Można kawałek masy podsmażyć, żeby spróbować, czy jest dobrze doprawione. Nadziewamy osłonki naturalne powstałą masą. Najlepiej ugotować ją tak jak gotujemy białą, po czym podpiec lub podsmażyć.
 
 
Polska gęsiną stoi.
„Na św. Marcina najlepsza gęsina” – mówi przysłowie, nawiązujące do spożywania gęsi w Święto Niepodległości. Zapomniana gęsina wraca na razie nieśmiało na stoły Polaków. Warto dodać, że obecność gęsi na naszych talerzach sięga XVII wieku. Jeszcze 100 lat temu na giełdzie towarowej w Warszawie sprzedawano rocznie ponad 3,5 mln żywych gęsi. Obecnie Polska wciąż jest największym producentem gęsiny w Europie, ale doceniają to głównie nasi zachodni sąsiedzi. W Polsce rocznie spożywa się zaledwie 700 ton gęsiny.
A szkoda, bo gęsina smakuje świetnie nie tylko jako pieczyste. Bardzo dobra jest biała kiełbasa z gęsi (którą możemy przecież zrobić sami w domu). Bardzo smaczna jest także zawierająca gęsinę kiełbasa drobiowa obornicka.
Gęsina, mimo iż jest najbardziej tłustym mięsem drobiowym, jest zdrowa. Znajduje się w niej dużo kwasów jedno- i wielonienasyconych, w tym znacznie więcej korzystnych dla serca kwasów omega-3 i omega-6 w porównaniu z mięsem indyczym lub kurzym.
 
Kiełbasa drobiowa obornicka
Składniki:
2 kg gęsiny
0,5 kg średnio tłustej wieprzowiny
0,5 kg wołowiny nieścięgnistej
4 łyżki soli
1 łyżeczka saletry
4 ząbki czosnku
osłonki naturalne (3,5 m)
Sposób wykonania:
Mięso kroimy w kawałki o boku mniej więcej 2 cm. Sól zmieszaną z saletrą mieszamy z mięsem i układamy w naczyniu kamionkowym. Zostawiamy w chłodnym pomieszczeniu na 2 doby. Mielimy używając sitka o oczkach 3-5 mm. Dodajemy przyprawy i wyrabiamy na jednolitą masę. Napełniamy osłonki, które przewiązać należy szpagatem na odcinki ok. 35 cm. Wieszamy w chłodnym pomieszczeniu na kilka godzin, a potem wędzimy w ciepłym dymie ok. 12 godzin. Po uwędzeniu wkładamy do wrzątku i gotujemy na małym ogniu ok. 30 minut.
 
 
Smakowity królik.
Kolejnym przykładem zdrowego, lekkiego mięsa jest to pozyskiwane z królika. Zaliczane jest ono do grupy mięs białych, drobnoziarnistych o małym udziale tłuszczu, charakteryzuje się niską zawartością cholesterolu . Ma sporą zawartość kwasu linolenowego (C18:3), podobny jak w mięsie i wątrobie ryb żyjących w tzw. wodach zimnych. Mięso z królika jest też bogate w aminokwasy oraz w witaminy z grupy B.
Jeśli chodzi o kiełbasy, świetnie smakuje jałowcowa oraz serdelowa z króliczego mięsa, a także kiełbasa królicza wyborowa, na którą podajemy przepis.
 
Kiełbasa królicza wyborowa
Składniki:
2 kg mięsa z królika bez kości
0,5 kg słoniny
2,5 łyżki mąki ziemniaczanej
3 łyżki soli
1/3 łyżeczki saletry
0,5 łyżeczki cukru
0,5 łyżeczki pieprzu
10 zmielonych ziaren ziela angielskiego
szklanka ostudzonej przegotowanej wody
osłonka naturalna (3 m)
Sposób wykonania:
Kroimy mięso w drobne kawałki, mieszamy z solą, saletrą i cukrem oraz odstawiamy na dobę w chłodne miejsce. Słoninę kroimy w kostkę o boku 8-10 mm. Mieszamy ją z mięsem, dodajemy mąkę, pieprz i ziele angielskie, Wyrabiając dodajemy stopniowo wodę. Napełniamy osłonki, zawiązujemy i wieszamy w miejsce przewiewne na pół godziny. Wędzimy przez 1-1,5 godziny. Uwędzone kiełbasy wkładamy do wrzątku na 25-40 minut. Nie gotujemy, podgrzewamy.

 

  • Ellllo

    Ja mam swoją ulubioną kiełbasę, która pochodzi z firmy Kiszeczka – małego producenta. Można ją kupić w kilku sklepach w Warszawie, w tym w nowym, który powstał obok mnie – w Wawrze.

Przeczytaj również inne artykuły


Reklama

reklama reklama reklama