Polska Mapa Kiełbasy
Kiełbasopedia
Zakupy

Pieczone mięsiwo na świąteczny obiad

24.12.2013 | kategoria: Artykuły, Ciekawostki, Pieczone, Przepisy

Świąteczne szynki zajmują w polskiej kuchni szczególne miejsce. Pojawiają się nawet w powieściach. Jedna z bohaterek “Dziewcząt z Nowolipek” Poli Gojawiczyńskiej z troską pyta matkę o to, czy na święta będzie szynka. Bo jeśli nie będzie – to nie ma świąt. Szynka to był symbol, że kolejny rok udało się przetrwać na tyle dostatnio, że można sobie pozwolić na plastry różowego mięsiwa na świątecznym stole. Święta bez szynki były smutne i biedne.
 
W czasach, kiedy mięso było prawdziwym rarytasem, szynka na stole stawała się wyczekiwanym smakołykiem, ucztą dla podniebienia. Oczywiście nie było mowy o kupieniu czegoś gotowego – wszystko przyrządzało się w domu. W zamożnych domach robiła to służba, ale dorastające panienki także w kuchni pomagały, by nabrać przydatnych umiejętności kulinarnych.
Pieczona szynka jest pyszna i zdrowa. Ma także różne zastosowania: może być zarówno używana jako wędlina do kanapek, a także (np. w trakcie świąt) jako danie obiadowe. Grubsze plastry wystarczy podgrzać w smakowitym sosie.
Na święta polecamy potrawy, które są bardzo aromatyczne. Nie ma przecież nic przyjemniejszego niż roznoszące się po domu świąteczne wonie. Od razu cieknie ślinka! Czas na przepis:
 
 

Szynka z goździkami:

 
Składniki:
surowa szynka – ok. 1-2 kg
2 cebule średniej wielkości
pieprz, sól ziołowa, majeranek, czosnek granulowany
kilka ziarenek pieprzu
2 liście laurowe
łyżeczka nasion gorczycy (można rozdrobnić w blenderze)
5 łyżek brązowego cukru – mielonego lub rozdrobnionego blenderem
goździki
 
Szynkę należy natrzeć solą oraz przyprawami.Odstawiamy na noc do lodówki.
Następnego dnia mięso przekładamy do garnka, dodajemy cebule pokrojone w talarki, ziarenka pieprzu, liście laurowe. Zalewamy zimną wodą tak, by wszystko przykryć. Po tym, jak woda zacznie wrzeć, należy zmniejszyć ogień. Szynkę gotujemy pod przykryciem ok. 1,5 godziny. Po tym czasie, czekamy aż szynka nieco przestygnie, Za pomocą noża nacinamy szynkę w kratkę. Następnie nacieramy cukrem zmieszanym z gorczycą. W rogi kratek wbijamy goździki. Szynkę pieczemy przez 30 minut w temperaturze 200 stopni.
 
 
Szynki możemy przyrządzać na najróżniejsze sposoby. Na zimowe świąteczne obiady polecamy aromaty słodkawe, miodowe.
 
 

Szynka w miodowej marynacie:

 
Marynata:
2-3 łyżki  miodu
1 łyżka ostrej musztardy
2 duże ząbki czosnku
majeranek
1 mandarynka/ pół pomarańczy
4-5 łyżek oleju słonecznikowego
1 łyżeczka papryka słodka
0,5 łyżeczki papryka ostra
0,5 łyżeczki pieprz biały
sól kamienna
3 ziarenka ziela angielskiego (potłuczone)
kilka kropel sosu sojowego
 
Szynkę nacieramy solą i czosnkiem oraz obsypujemy resztą suchych składników. Miód mieszamy z olejem, musztardą oraz sokiem z mandarynki/pomarańczy. Zalewamy mięso płynem i ugniatamy. Wkładamy do lodówki na 12 godzin, a potem wkładamy szynkę w rękaw do pieczenia, polewam marynatą i wkładamy do piekarnika. Pieczemy w temperaturze 180-190 stopni przez ok. godzinę.
 

Smacznego!
Katya

 

Przeczytaj również inne artykuły


Reklama

reklama reklama reklama