Polska Mapa Kiełbasy
Kiełbasopedia
Zakupy

Wybieramy grill

26.09.2011 | kategoria: Artykuły, Grillowanie

Rodzaje grilla są różne. Od małych, przenośnych konstrukcji ze stali bądź aluminium aż po wielkie stałe paleniska ceglane budowane w ogrodach, posiadające własne systemy wentylacji. Podział można przeprowadzić również ze względu na materiał grzewczy. Tutaj na pierwszym miejscu przychodzi na myśl węgiel drzewny i tradycyjna rozpałka w kostce bądź płynie. Jednak, zwłaszcza jeśli brak nam cierpliwości, możemy zaopatrzyć się w grill gazowy lub elektryczny. Mają one swoje wady i zalety oczywiście. Podstawowa korzyścią wynikająca z posiadania takiego sprzętu jest to, że podczas przyrządzania potraw nie jest wytwarzany dym, a co za tym idzie, nikomu ten dym nie leci w oczy i nozdrza, co bardzo przydaje się np. na polu namiotowym. Z drugiej jednak strony grill elektryczny wymaga podłączenia do sieci elektrycznej, co nie wszędzie jest możliwe. Ja preferuję paleniska na węgiel drzewny lub brykiety. Cała formuła rozpalania grilla i utrzymania żaru na należytym poziomie… To jest niemal jak rytuał, pozwalający na złapanie harmonii z otaczającym nas światem. Taki swoisty powrót do korzeni. Ale pomijając już te całe pseudofilozoficzne dyrdymały nt. Harmonii z naturą, to grill na węgiel jest po prostu tańszy. Ceny małych zestawów zaczynają się już od kilkunastu złotych i można je nabyć w niemal każdym markecie. Ja sam w czasach studenckich korzystałem z takiego modelu za 9.90 zł i mimo, że miał tak naprawdę posłużyć przez weekend majowy, służył mi i moim znajomym przez dwa kolejne sezony.

Jak wybrać dobry grill? Kryteriów może być milion, ale najważniejsze z nich to:

  • budżet,
  • przewidywana ilość osób na spotkaniach przy grillu,
  • mobilność urządzenia, czyli czy będziemy go zabierać na wakacje i urlopy,
  • nasza cierpliwość.

Grill na węgiel jest, jak już wspomniałem, tańszy, ale ponadto jest lżejszy i bardziej kompaktowy niż grill gazowy. Ponadto węgiel można kupić prawie wszędzie, podobnie jak podpałkę. Z gazem może być gorzej. Dobry grill ponadto to taki grill, który łatwo się czyści, choć w przypadku grilla na węgiel, ciężko sobie rąk nie pobrudzić, kiedy mamy do czynienia z popiołem. Ponadto warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest grill oraz ruszt. Aluminium chromowane jest najtańsze, ale najszybciej się zużywa, żeliwo jest bardzo trwałe, ale za to bardzo ciężkie, przez co raczej powinno służyć jako palenisko stacjonarne. Stal nierdzewna to znowu najwyższa półka, zatem i cena nie będzie najniższa.

Kolejnym kryterium jest solidna konstrukcja, a także składanie i rozkładanie. Pamiętajmy, ze ten temat potrafi zepsuć nawet najlepiej zapowiadającą się biesiadę. Wyobraźmy sobie, że przyjeżdżamy na wymarzone miejsce z dala od zgiełku miasta, wyjmujemy przyszykowane uprzednio mięsa w marynatach i… spędzamy dwie godziny na montowaniu wyjątkowo upartego grilla. Albo kiedy grill nagle rozpada się w trakcie przyrządzania karkówki, bo ktoś zapomniał dokręcić poprzeczki między nóżkami. Jeżeli dysponujecie większym budżetem możecie także pomyśleć o grillu stacjonarnym w postaci ceglanego paleniska we własnym ogrodzie.

 

Przeczytaj również inne artykuły


Reklama

reklama reklama reklama