Polska Mapa Kiełbasy
Kiełbasopedia
Zakupy

Żywność certyfikowana – czy to coś znaczy?

26.11.2014 | kategoria: Artykuły, Ciekawostki

CertyfikatZalewa nas powódź śmieciowego jedzenia. Skład jogurtu przypominający tablicę Mendelejewa, wędliny, w których mięso jest najmniej istotnym składnikiem, wyroby seropodobne – przykłady można by mnożyć. Wychodzi na to, że wchodząc do sklepu musimy uzbroić się w cierpliwość i spędzić sporo czasu na studiowaniu etykiet. Na wielu produktach są umieszczane informacje, że żywność jest certyfikowana. Co to dokładnie znaczy i czy każdy może sobie na takie produkty pozwolić?
 
W Polsce mamy do czynienia z wciąż niewielką wiedzą na temat certyfikowania produkcji spożywczej. Na szczęście jednak świadomość polskich konsumentów rośnie i coraz bardziej zwracają uwagę na to, co kupują.
 
Certyfikat to nie jest chwyt marketingowy!
 
Polacy z natury są dość nieufni. Boimy się, że ktoś będzie chciał zrobić nas w konia, że te wszystkie certyfikaty to na pewno jakieś oszustwo. Jednocześnie z uporem maniaka nabieramy się na żywność “naturalną”, “ekologiczną”, “jak u mamy”.
 
CertyfikatCertyfikat w odróżnieniu od pustych sloganów pozwala mieć pewność, że producent spełnił restrykcyjne normy produkcji i oferuje nam towar wysokiej jakości. Certyfikat pozwala prześledzić również drogę, jaką przebył produkt nim trafił na sklepową półkę. Słowem – wiemy o tym, że otrzymujemy produkt, jakiego oczekujemy.
 
Żywność opatrzona certyfikatem jest dla nas bezpieczna. Nie użyto do jej produkcji niedozwolonych szkodliwych barwników czy konserwantów. To doskonała odpowiedź na coraz wyższe oczekiwania konsumentów. Czy jednak taka żywność nie będzie miała wyższej ceny?
 
Po części tak. Żywność wysokiej jakości ma zwykle nieco wyższą cenę, a to z uwagi na stosowanie wymagających norm produkcyjnych. Jednak nie jest to z pewnością cena zaporowa. Konsument ma prawo wyboru: czy woli kolorowo opakowaną, tanią żywność czy wysokiej jakości droższe produkty, zdrowsze dla niego i jego bliskich.
 
Certyfikatami opatrzone są również produkty służące do dalszej produkcji spożywczej. Jako przykład podajmy to, co najbliżej – dostępne w naszym sklepie jelita naturalne. Ich producent firma Kadek dysponuje rygorystycznym certyfikatem International Foods Standard. Co to właściwie oznacza? IFS to międzynarodowy standard bezpieczeństwa żywności opracowany w 2002 roku przez przedstawicieli niemieckiego handlu detalicznego. Jest powszechnie uznawany w całej Europie Zachodniej. Posiadanie tego certyfikatu gwarantuje, że na każdym odcinku produkcji zostały zachowane ścisłe zasady higieny i bezpieczeństwa.
 
Co prawda poszukiwanie certyfikowanej żywności jest trudniejsze niż wrzucanie do wózka wszystkiego jak popadnie, ale warto podjąć to wyzwanie. Nasz organizm nie może przecież być traktowany jak śmietnik.
 
Katya

 

Przeczytaj również inne artykuły


Reklama

reklama reklama reklama