Polska Mapa Kiełbasy
Kiełbasopedia
Zakupy

Czas coś uwędzić!

02.04.2017 | kategoria: Artykuły, Ciekawostki, Wędzenie

Czas coś uwędzić!Wędzone mięsa, ryby czy sery lubi wielu z nas. Aromat dymu nadaje potrawom wyrazistego smaku, nie dającego porównać się z żadnym innym. Niektórzy decydują się na budowę własnej domowej wędzarni, dzięki czemu mogą wędzić np. domowe kiełbasy czy złowione ryby. Jednak nie wszyscy mają do budowy wędzarni warunki (mieszkanie w bloku raczej to wyklucza) lub zwyczajnie nie mają czasu i ochoty na zagłębienie się w tę tematykę. Czy to oznacza, że wędzone dania mogą wyłącznie kupić lub zjeść w restauracji?

Niekoniecznie. Sezon na wędzonki może w naszym domu trwać cały rok. Alternatywą dla tradycyjnego wędzenia są dymy wędzarnicze w płynie. Jak w ogóle można uzyskać dym w płynie bez dodawania sztucznych aromatów? Bardzo prosto: odbywa się to na drodze suchej destylacji drewna. Otrzymujemy płyn, który nada naszym potrawom smaku i aromatu, lecz w przeciwieństwie do tradycyjnego dymu pozbawiony jest szkodliwych substancji smolistych. Szerzej pisaliśmy o tym tu. Nadanie koloru następuje pod wpływem temperatury: im wyższa, tym bardziej intensywny. Minimalna temperatura to 50-52 stopni C, zakres barwy od żółto-brązowej do ciemno-brązowej.

Czas coś uwędzić!Naturalny dym wędzarniczy do kurczaka o charakterystycznym aromacie dymu z orzesznika doskonale zastąpi naturalne wędzenie. Świetnie nada się jako dodatek do sałatek czy przystawek. Podkreśli również smak dań wegetariańskich.

Naturalny dym wędzarniczy do różnych rodzajów mięsa i ryb oraz olej rzepakowy o naturalnym aromacie dymnym ma szerokie zastosowanie w potrawach mącznych takich jak makarony czy pizze, w wyrobach garmażeryjnych. Nadaje się do podkreślenia smaku pasztetów, ryb oraz owoców morza. Można go dodać do różnego rodzaju zup: barszczu, żurku, kwaśnicy, zupy grochowej, fasolowej. Dodając dym wędzarniczy do mieszanki peklującej do marynaty możemy uzyskać oryginalny smak i intensywny aromat.

Coraz częściej szukamy nowych smaków, nietypowych połączeń składników. Jednym z nich jest wykorzystanie dymu wędzarniczego do przygotowania różnego rodzaju deserów na słodko i wytrawnie. Dla miłośników lodów i wędzonek polecamy lody z warzyw o smaku wędzonki. To zadziwiająco dobre połączenie i orzeźwiająca przekąska.

Podobne działania i zastawanie ma olej rzepakowy wędzony, który możemy wykorzystać na wiele sposobów do smażenia, duszenia, marynowania, pieczenia, sosów i dresingów.

Jeśli zatem nie mamy warunków czy chęci do naturalnego wędzenia oraz jeśli chcemy uniknąć wnikania szkodliwych substancji do naszych potraw, skorzystajmy z naturalnego dymu w płynie. Rozwiązanie to doceniane jest przez szefów kuchni dobrych restauracji.

Zobacz przepis: Domowy schab wędzony

 

Przeczytaj również inne artykuły


Reklama

reklama reklama reklama