Polska Mapa Kiełbasy
Kiełbasopedia
Zakupy

Czym kasza bogata

23.08.2016 | kategoria: Artykuły, Ciekawostki

Czym kasza bogataKasza jest w zasadzie dla każdego. Ucieszy weganina, ale także mięsożercę – wszak wchodzi w skład naszych polskich przysmaków – kaszanki i krupnioka. Warto kasze włączyć do naszej diety ze względu na ich wartości odżywcze i zdrowotne. A jaka jest właściwie historia kaszy i jej właściwości? Wiadomo, że produkcja zbóż zajmuje czołowe miejsce na świecie w wytwarzaniu środków żywności. Już od najdawniejszych czasów dostarczają one człowiekowi pożywienia. Uprawia się je od 7000-8000 lat. Pierwsze pożywienie przygotowane ze zbóż powstało z ziarna rozgniecionego, a następnie prażonego lub gotowanego przyrządzanego w postaci polewek i bryj. Kolejnym etapem przerobu było rozcieranie ziarna pomiędzy dwoma kamieniami. Kolejny etap bardziej współczesny to młyny wodne i wiatrowe, które dziś zastąpiły nowoczesne maszyny.

Kasze są doskonałym źródłem energii i wielu składników odżywczych. W Polsce kasze robi się z pszenicy, jęczmienia, gryki, owsa, prosa i kukurydzy. W zależności od przerobu wyróżniamy kasze grube całe czyli krupy oraz drobne. Krupy to kasza jęczmienna czyli pęczak, kasza gryczana cała i palona, kasza jaglana, kasza owsiana. Kasze drobne to perłowa i jęczmienna łamana, kasza gryczana prażona i nie prażona tzw. krakowska i kasza kukurydziana.

Wartość odżywcza kasz zależy od surowca, z którego jest produkowana. Najwyższą mają kasze z gryki, prosa i owsa, niższą z pszenicy, jęczmienia i kukurydzy. Duży wpływ na to ma proces technologiczny polegający na obłuszczeniu, łamaniu i prażeniu ziarna. Im kasza jest mniej rozdrobniona tym więcej zachowuje cennych składników. Kasze jako produkt zawierający dużą ilość skrobi poddaje się gotowaniu z mniejszym lub większym dodatkiem płynu. Dodatkowo możemy dodać ulubione przyprawy lub zioła, które polepszą smak. Kasze gotujemy różnymi sposobami, które różnią się wzajemnie proporcją suchej kaszy i płynu. Przed gotowaniem kaszę możemy wcześniej uprażyć na suchej patelni lub w piekarniku np. kasza jaglana dzięki procesowi prażenia zyska orzechowy smak.

Kasza jaglanaKasza jaglana wzbudza coraz większe zainteresowanie: jest bezglutenowa, odkwasza organizm, oczyszcza, wpływa na prawidłową budowę kości oraz usprawnia funkcjonowanie serca i systemu nerwowego. Zawiera witaminy z grupy B, składniki mineralne: magnez, żelazo, potas, wapń, krzem, a także spore ilości białka i tłuszcze nienasycone.

Kasza gryczanaKasza gryczana zawiera dużo białka, kwas foliowy, aminokwasy. Jest doskonałym źródłem magnezu i żelaza, cynku, potasu, fosforu. Jest energetyzująca, bezglutenowa. Doskonale się komponuje z warzywami np. burakami, brokułami, kalafiorem, kapustą, cukinią i z mięsem. Nie zakwasza organizmu. Zalecana głównie dla osób z chorobami układu krążenia, nadciśnieniem i kruchością naczyń krwionośnych.

Kasza kukurydzianaKasza kukurydziana zawiera witaminy B1, E, PP i beta karoten, składniki mineralne, tłuszcze nienasycone, białko. Jest bezglutenowa, lekko schładzająca. Obniża poziom cholesterolu we krwi, pomaga na hipercholesterolemię, miażdżycę i w profilaktyce niedokrwiennej przeciwdziała chorobom serca. Poprawia pracę jelit.

Kasza jeczmiennaKasza jęczmienna (jęczmień) zawiera: witaminy z grupy B, szczególnie witaminę B5 oraz witaminę E, składniki mineralne: fosfor, magnez, wapń, żelazo, selen. Zapobiega zaparciom, powstawaniu zakrzepów w naczyniach krwionośnych, obniża poziom cholesterolu, zaś z uwagi na zawartość przeciwutleniaczy przeciwdziała nowotworom i korzystnie wpływa na skórę.

Tyle w skrócie o zbawiennym wpływie różnych rodzajów kaszy na nasze organizmy. A ponieważ jesteśmy skupieni na przetworach mięsnych, to przedstawimy przepis adekwatny do profilu naszej strony. Oto wiejska kaszanka w domowej odsłonie!

Kulinarne Pyszności Molki / Redakcja DobraKielbasa.pl

Zobacz przepis: Kaszanka wiejska (w domowym wydaniu)

 

Przeczytaj również inne artykuły


Reklama

reklama reklama reklama