Polska Mapa Kiełbasy
Kiełbasopedia
Zakupy

Domowa kiełbasa wiejska

29.07.2021 | kategoria: Kiełbasa, Przepisy, Wędzenie

Domowa kiełbasa wiejska

Składniki:
– 2 kg schabu
– 2 kg karkówki
– 2 kg szynki
– 2 kg łopatki
– 2 kg boczku
– 2 kg tłuszczyków
– 9 g peklosoli na 1 kg mięsa
– 9 g soli morskiej na 1 kg mięsa
– 1,9 g pieprzu na 1 kg mięsa
– 1 g czosnku na 1 kg mięsa
– 3 łyżki cukru
Jelita wieprzowe Kadek
– Około 500 ml letniej wody

Wykonanie:
Schab pokroić na kawałki, posegregować mięso: chude bez tłuszczu i błon włożyć do jednej miski, a pozostałe do drugiej. Analogicznie dzielimy mięso z karkówki, szynki i łopatki. Mięso ze schabu rozdrobnić na sitku szarpak, zaś mięso z karkówki i szynki pozbawione błon i tłuszczu rozdrobnić na sitku nr 16. Mięso z łopatki pozbawione tłuszczu na sitku nr 14. Mięso z boczku na sitku nr 12. Pozostałe mięso ze schabu, karkówki, szynki i łopatki z tłuszczykami i błonami rozdrobnić na sitku nr 10. Tłuszczyki na sitku nr 8. Wszystkie rodzaje mięsa przełożyć do miski następnie dokładnie wyrobić. Do miski wsypać odpowiednią ilość przypraw do kiełbasy, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek (można dodać więcej wg uznania), wymieszać a następnie dodać wodę i ponownie dokładnie wymieszać. Przyprawy dodać do mięsa i dokładnie wyrobić farsz do uzyskania odpowiedniej kleistości. Mięso powinno odchodzić od ręki. Tak przygotowanym farszem napełniamy jelita wieprzowe za pomocą nadziewarki lub maszynki do mięsa ze specjalną końcówką. Napełnione farszem jelita obwieszczamy na noc w chłodnym miejscu w celu odcieknięcia.

Wędzenie
Kiełbasy wieszamy w wędzarni tak, by się nie stykały. W wędzarni ustawiamy temperaturę 40 stopni bez dymu i ogrzewamy kiełbasę około 1 godziny do czasu, kiedy osłonki będą suche. Kiełbasę wędzimy w temperaturze 55 stopni z dymem około 3,5-4 godziny do uzyskania brązowego koloru.

Parzenie
Do garnka wlewamy wodę, dodajemy przyprawy, gotujemy do osiągnięcia 75 stopni. Wkładamy kiełbasę i parzymy około 20-30 minut na bardzo małym ogniu.

 

Przeczytaj również inne artykuły


Reklama

reklama reklama reklama