Polska Mapa Kiełbasy
Kiełbasopedia
Zakupy

Jak dobrać osłonki do kiełbasy?

05.03.2014 | kategoria: Artykuły, Kiełbasa

Wiele razy pisaliśmy o zaletach robienia własnych wędlin. W dobie masowej produkcji wracamy do tego co domowe, wytwarzane sprawdzonymi metodami. Na naszej stronie często pojawiały się przepisy i wielu naszych czytelników już nie raz mogło się pochwalić smakowitymi własnymi wyrobami.
 
Jednak dla osoby początkującej robienie kiełbasy może wydawać się dość trudne. O ile w przypadku mięsa wiemy, którego chcemy użyć, ale co z osłonką? Do jakiej kiełbasy nadają się jelita wieprzowe, do jakiej baranie, a do jakiej wołowe? To od rodzaju oraz kalibru jelit zależy wielkość i kształt otrzymanej kiełbasy. Dobór odpowiednich jelit zależy także od tego, czy kiełbasa ma być gotowana, wędzona, czy też grillowana.
 
Początkującym proponujemy wybrać na start jelita wieprzowe. Podczas napełniania osłonek farszem trzeba być ostrożnym – naturalne jelita są delikatne i można je uszkodzić, jeśli dodamy zbyt dużą ilość nadzienia.
 
W naszym sklepie możecie kupić jelita wieprzowe w pęczkach 10 i 15 metrów, a także jelita baranie w pęczku o długości 15 metrów.
 

 

Jelita wieprzowe

Bez wątpienia najbardziej popularny rodzaj osłonek naturalnych. Wykorzystuje się je przy produkcji wielu kiełbas gotowanych, parzonych, wędzonych, suszonych oraz grillowanych. Przyrządza się w nich m.in. kiełbasę śląską, polską surową, podwawelską, lisiecką, toruńską. Wytwarza się w nich także frankfurterki.
Kaliber jelit dobieramy w zależności od gatunku i rodzaju kiełbasy. Na przykład dla kiełbasy polskiej najlepszy będzie kaliber 28/30 i 30/32.
 

Jelita baranie

Mają podobne właściwości co jelita kozie. Podobnie jak one są stosowane do wyrobu frankfurterek i kabanosów, ale także do salami przekąskowego czy białej kiełbasy chłopskiej. Mała średnica sprawia, że nadają się do raczej mniejszych kiełbas. Kaliber jelit baranich to 18/20.
 

Jelita wołowe

Mniej popularne osłonki. Zaszkodziła im miniona epidemia tzw. “choroby szalonych krów”. Zostały w zasadzie zastąpione jelitami wieprzowymi, które mają zbliżoną wytrzymałość i kaliber.
Jeśli chodzi o jelita wołowe, to najczęściej stosuje się wiankowe, środkowe, kątnice i pęcherze. Jelita wiankowe stosuje się do gotowanej salami, a środkowe – do suchej. Pęcherze mają największą średnicę, robi się w nich m.in. mortadelę. W kątnicy znakomicie wychodzi kiełbasa polska.
 
Dlaczego warto wybrać jelita naturalne?
Osłonki naturalne są niezwykle elastyczne i dobrze konserwują smak i zapach mięsa. Zastosowanie ich gwarantuje, że otrzymamy kiełbasę delikatną oraz soczystą. Mają także właściwości endotermiczne: pozwalają na szybkie wydzielanie się ciepła na zewnątrz chłodząc kiełbasę. Przede wszystkim jest to surowiec naturalny w stu procentach. Nie musimy się obawiać “chemii”, nieznanych nam dodatków czy złej przyswajalności. Taka osłonka dobrze się trawi i nie “staje” na żołądku. Niewątpliwie jest zatem zdrowsza dla naszego organizmu.

 

  • Ellllo

    My jemy bardzo mało kiełbasek, no i jeżeli już to kupuję z małej mazowieckiej masarni – Kiszeczka. Nie opłacałoby się samemu robić kilku kilogramów w roku.

Przeczytaj również inne artykuły


Reklama

reklama reklama reklama