Polska Mapa Kiełbasy
Kiełbasopedia
Zakupy

Jednogarnkowy zawrót głowy

19.11.2018 | kategoria: Artykuły, Ciekawostki

Jednogarnkowy zawrót głowyDania jednogarnkowe występują w wielu kuchniach świata. Powstawały najczęściej przypadkiem, ze składników, które były po prostu pod ręką. Ot, wrzucało się warzywa, mięso i co tylko się dało, by uczynić z tego pożywne danie. Takim daniem w Polsce jest choćby bigos: co prawda głównym składnikiem jest kapusta, ale wrzucamy tam i mięso, i śliwki, i grzyby – zależy od naszej fantazji.

Dziś zajmiemy się trzema takimi potrawami. Są to francuskie ragout, węgierskie leczo i gruziński ajapsandali.

Ragout (Francja)
Termin ragout odnosi się do różnych potraw, które mają rozdrobnione składniki i są duszone w sosie lub wywarze. Jednak to jest znaczenie szersze, a w węższym oznacza potrawę z mięsa (w tym drobiu, dziczyzny i ryb) lub warzyw, duszonych w wywarze mięsnym, warzywnym lub rybnym, czasem w zaprawionym zasmażką sosie.

Francuzi wyróżniają dwa rodzaje ragout: brązowe i białe. Brązowe robi się z mięsa wstępnie zarumienionego z dodatkiem mąki przez smażenie w tłuszczu; białe przez gotowanie mięsa w białym sosie na podstawie jasnego wywaru mięsnego lub warzywnego, zagęszczanego śmietaną i zasmażką, i mającym konsystencję beszamelu.

Jednak ragout pozwala na dużą kreatywność więc nie bójmy się eksperymentować i robić ragout np. z ryb z warzywami.

Jednogarnkowy zawrót głowyLeczo (Węgry)
Węgierski przysmak, który doczekał się już wielu wariacji. Znany poza Węgrami w Polsce, na Słowacji, w Czechach, Austrii, Izraelu i w Niemczech. I pewnie w każdym kraju przyrządzane nieco inaczej. Bardzo ważnym składnikiem leczo jest papryka – podstawa kuchni węgierskiej. Pomidory i paprykę powinno się dusić na smalcu z cebulą i wędzoną słoniną. Co ciekawe leczo na Węgrzech jest albo samodzielną potrawą albo dodatkiem do innych dań.

Jeśli leczo jest samodzielną potrawą, dodaje się do niego kiełbasę w całości lub plasterkach. Dla zagęszczenia dodaje się niekiedy jajka lub ryż.

Jednogarnkowy zawrót głowyAjapsandali (Gruzja)
To specjał gruzińskiej kuchni, taki misz-masz w garnku. Jak przy wszystkich tego rodzaju potrawach, można znaleźć mnóstwo wersji, ale podstawa zawsze jest jedna – bakłażany. Smażymy i dusimy je wraz z pomidorami, ziemniakami, cebulką i przyprawami. Może być to samodzielna potrawa (a zapewniam, że można się nią najeść) jak i dodatek do innych dań. Smakuje wyśmienicie nawet na zimno!

Gorąco zachęcamy do wypróbowania przepisu – ajapsandali jest proste do przygotowania i na pewno dzięki temu daniu przekonacie się do smaku bakłażanów, jeśli jeszcze nie próbowaliście.

Zobacz przepis: Ajapsandali

 

Przeczytaj również inne artykuły


Reklama

reklama reklama reklama