Polska Mapa Kiełbasy
Kiełbasopedia
Zakupy

Kiełbasy surowe – metka

19.05.2014 | kategoria: Artykuły, Kiełbasa, Kiełbasa, Przepisy

Kiełbasy surowe mają swoich przeciwników, ale także zagorzałych wielbicieli. Za co tak lubimy surowe kiełbasy i jak się je wytwarza?
Surowe kiełbasy poddaje się tylko jednemu zabiegowi termicznemu, czyli wędzeniu (jednak nie dotyczy to wszystkich gatunków kiełbas surowych). Niektóre gatunki surowych kiełbas są dojrzewające – zaszczepia się je specjalnie drożdżami i odwiesza do uzyskania odpowiedniego aromatu i smaku. Do kiełbas surowych dojrzewających zaliczamy m.in. salami i chorizo. O tych smakołykach już pisaliśmy (https://dobrakielbasa.pl/salami-uniwersalna-jak-pizza/). W tym artykule skupimy się na wciąż w Polsce popularnej kiełbasie do smarowania – metce.
 
Nazwa metka pochodzi z niemieckiego “Mettwurst”. To przysmak mieszkańców Górnego Śląska i Wielkopolski, ale również w innych częściach kraju kanapka z metką jest obowiązkowym śniadaniem. Metka to kiełbasa surowa, wytwarzana z wieprzowiny i wołowiny. Jej konsystencja jest tak miękka, że metkę po prostu rozsmarowuje się na chlebie. Jak uzyskuje się taką konsystencję? Tłuszcz topiący się w niskiej temperaturze otacza cząsteczki mięsa, dzięki czemu konsystencja jest smarowna i kiełbasa nie twardnieje. Często metki występują w różnych smakach – mamy zatem metkę cebulową czy paprykową. To dość tłusta przekąska, ale pożywna i… kojarząca się wielu osobom z dzieciństwem.
 
Metkę oczywiście można kupić, ale jak wiemy – najlepsze jest to, co zrobimy sami w domu. Skoro jesteśmy w stanie zrobić inne gatunki kiełbas, to czemu nie metkę? Oczywiście do tego celu potrzebujemy wędzarni, ale można ją niskim kosztem urządzić we własnym ogródku (pisaliśmy i o tym: https://dobrakielbasa.pl/domowa-wedzarnia/).
 
Przedstawiamy całkiem prosty do wykonania przepis na pyszną domową metkę:

Składniki:
1,5 kg wieprzowiny
1 kg wołowiny
3 łyżki stołowe soli
0,5 łyżeczki saletry
0,5 łyżeczki cukru
pieprz i papryka słodka według uznania (polecamy po pół łyżeczki)
Jelita cienkie wieprzowe (możecie kupić tu: https://dobrakielbasa.pl/shop/index.php?route=product/product&product_id=50).
 
Mięso należy pokroić na grube kawałki. Mieszamy z solą, cukrem i saletrą, a następnie odkładamy na dobę do kamiennego garnka. Po 24 godzinach mięso bardzo drobno mielimy, dodajemy przyprawy i mieszamy. Potem należy na ok. 12 godzin odwiesić metkę w chłodne miejsce, a następnie wędzić przez 2 dni zimnym dymem.
 
Smacznego!

 

  • Ireneusz Gębarowski

    absolutnie za dużo saletry coś się komuś pokiełbasiło . Najlepiej użyć peklosoli w ilości 19 gram na 1 kg. Ilość saletry jest tam znikoma i to wystarczy . Na 1kg. soli używa się ok 5 gram saletry potasowej . .czyli proporcja jest jak 5 do 1000 w przepisie jest 1 do 6 taka ilość jest szkodliwa

    • Jarosław Sagan

      a najlepiej zero saletry i peklosoli peklosul to chlorek sodu wytwarzany chemicznie + azotyn sodowy taką kiełbasę to mamy w sklepie jak robimy sami to po to by ominąć takie dodatki nawet kosztem smaku

      • Tymon Jagoda

        Ubawiłem się. “Chlorek sodu (NaCl) wytwarzany chemicznie? Czyli jak. Naturalny chlorek sodu prawie nic nie kosztuje, natomiast saletra jest jednym z najstarszych naturalnych konserwantów stosowanych przez ludzkość. Byle z umiarem. Od ponad 20 tysięcy lat ludzkość nie wyginęła od saletry.

    • Piotr Ang

      Wyjaśnię nieporozumienie (nic się nie pokiełbasiło, wszystko jest ok):
      Powszechnie używane słowo “saletra” oznacza saletrę potasową, czyli azotan potasowy KNO3. Sklepowa i przemysłowa “peklosól” zawiera nie azotan, lecz azotyn i nie potasowy, tylko sodowy NaNO2 – kompletnie inna substancja (choć też zwana “saletrą”, stąd nieporozumienie), znacznie bardziej trująca tak dla bakterii, jak i dla człowieka – i dlatego dodaje się jej 10x mniej!! Dla uzyskania “peklosoli” na 1 kg soli kuchennej należy dodać ALBO 50g saletry (azotAnu potasowego KNO3), albo zaledwie 5-6g azotYnu sodowego NaNO2.

  • Grzegorz Cooper

    Wedzenie dwa dni non stop ..? czy kilka godzin dziennie ( ile )?…I czy mozna zostawic kielbasa w wedzarni na noc ..czy lepiej wyjac I powiesc na drugi dzien do wedzenia…dziekuje

Przeczytaj również inne artykuły


Reklama

reklama reklama reklama