Polska Mapa Kiełbasy
Kiełbasopedia
Zakupy

Kuchnia meksykańska

09.10.2021 | kategoria: Artykuły, Ciekawostki

Kuchnia meksykańskaZ czym się nam kojarzy kuchnia meksykańska? Oczywiście pierwsze nasze skojarzenie to papryczka chili i chili con carne. Dopiero gdzieś po chwili pojawiają się w naszej głowie kolejne dania z tego egzotycznego regionu: tortillas, quesadillas, tacos, burritos, nachos czy guacamole oraz produkty, które wchodzą w skład podstawowego meksykańskiego menu: fasola (jest jej aż 20 różnych gatunków), papryka no i oczywiście najbardziej popularna kukurydza.

Ten kto już próbował jej smaków doskonale wie, że nie jest to lekka kuchnia. Jest raczej tłusta i sycąca, ale bardzo pyszna i pełna wspaniałych smaków, aromatów i kolorów. No i oczywiście przypraw. Zdecydowanie rządzi tutaj chili, która jest uznawana za królową meksykańskich przypraw, podobno istnieje aż 90 odmian tego ostrego strączka, które różnią się miedzy sobą w zależności od kształtu, wielkości, koloru, oraz poziomu ostrości. Do popularnych przypraw należy też kumin, kolendra, słodka czerwona papryka i… kakao.

Chili con carne to w sumie najpopularniejsze u nas jednogarnkowe danie pochodzące z tamtych rejonów świata. Jadamy je z przyjemnością na obiad czy kolację w chłodne jesienne i zimowe dni, bo rozgrzewa i mocno syci. Rewelacyjnie też sprawdza się na różnego rodzaju imprezach, bo oprócz tego, że jest pyszne to daje nam siłę do kolejnych godzin biesiadowania, czy szaleństw na parkiecie. A oprócz tego jest bardzo proste w przygotowaniu, poradzi sobie z nim nawet niezbyt wprawiony domorosły kucharz. Panie domu natomiast bardzo je lubią, za to że można je przygotować już dzień wcześniej, a na domówce tylko odgrzać i podawać gościom. Powiem Wam, że u mnie żaden Sylwester nie obędzie się bez tego dania.

A jaka jest historia tego dania? Kojarzy się nam z Ameryką Południową, ale tak naprawdę pochodzi z amerykańskiego stanu Teksas, który kiedyś był stanem meksykańsko-hiszpańskim i jest daniem kuchni Tex-Mex. Jego popularność zaczęła się w amerykańskich lokalach gastronomicznych, a potem z dużym sukcesem opanowała prawie cały świat.

Wersji chili con carne jest mnóstwo, dokładnie tak jak naszego polskiego bigosu. Jego skład delikatnie się zmienia w zależności od regionu i smaków konsumentów, ale na pewno bardzo istotną rolę odgrywają w nim przyprawy. Dlatego w przepisie na chili con carne, który Wam dziś podaję znajdziecie też skład specjalnej mieszanki przeznaczonej właśnie do tego dania.
Chili con carne najczęściej podaje się z meksykańską tortillą lub z ryżem.

Agata Witowska
Kulinarne Przygody Gatity

Zobacz przepis: Chili con carne

 

Przeczytaj również inne artykuły


Reklama

reklama reklama reklama