Maj to według mnie najpiękniejszy miesiąc w roku. Zawsze czekam na niego z ogromną niecierpliwością, ale nie tylko ze względu na piękną i budzącą się do życia przyrodę, ale również z takiego powodu, że po długich chłodnych miesiącach w końcu możemy usiąść sobie na trawce i… zrobić piknik.
Piknikowa tradycja to piękna rzecz, która łączy przyjemnie z pożytecznym, czyli spędzamy czas na łonie natury w miłym towarzystwie jedząc przygotowane uprzednio w domu smakowite i kolorowe dania. Do wspólnej pracy w kuchni możemy też zachęcić nasze pociechy.
Przede wszystkim nasze dania trzeba dobrze zapakować, żeby bez szwanku przetrwały podróż. Oczywiście najbardziej praktyczne są plastikowe pudełka. Pamiętajmy, że w trakcie pikniku może być gorąco, więc należy unikać potraw, które zawierają dużo sosów, które mogą się roztopić lub łatwo się psują.
Najwygodniejsze będą tak zwane finger food, czyli dania na jeden kęs jedzone przy pomocy rąk, bez użycia sztućców. Możemy przygotować tradycyjne kanapki wkładając do nich sałatę, wędlinę, żółte sery, warzywa i pokroić je na mniejsze części. Możemy pozwijać tortille, które uprzednio posmarowaliśmy serkiem śmietankowym i obłożyliśmy na przykład listkami szpinaku i łososiem lub upieczonym w domu schabem.
Oprócz kanapek fajnym rozwiązaniem piknikowym są różnego rodzaje wypieki wytrawne. Dzień przed piknikiem możemy upiec muffiny z dodatkiem wędlin, serów żółtych lub fety, szpinaku, jarmużu, pieczarek. Możliwości w wyborze dodatków jest mnóstwo. Dla bardziej zaawansowanych kucharzy polecam drożdżowe bułeczki. Z reguły piekę dwa-trzy rodzaje takich bułeczek i do moich ulubionych należą te z rzodkiewką i serkiem śmietankowym oraz szpinakowe z fetą. Dzieci je uwielbiają, ponieważ pięknie wyglądają i wspaniale smakują.
Doskonałym rozwiązaniem będą również sałaki, zarówno te warzywne, jaki owocowe. Do sałatek wytrawnych możemy wykorzystać różne rodzaje sałat (lodową, radicchio, rukolę, rzymską, roszponkę), pomidory, ogórki czy też mozzarellę. Sos do sałatki zróbmy w domu w słoiczku i polejmy nim sałatkę tuż przed podaniem. Natomiast sałatki owocowe możemy zrobić z różnych dostępnych akurat świeżych owoców. Dzieci je uwielbiają!
Ważnym elementem pikniku są oczywiście napoje. Zamiast kupować napoje gazowane czy soki przygotujmy domowe lemoniady. Wykorzystajmy do nich sezonowe produkty: truskawki, rabarbar, rożne rodzaje mięty, melisę. Wyciśnijmy do nich sok z cytryn lub pomarańczy. Będzie pysznie, kolorowo i zdrowo.
Pamiętajmy też, żeby zabrać ze sobą plastikowe worki, przydadzą się nam do zebrania śmieci. Bardzo ważne jest to, aby nasze miejsce po skończonym pikniku pozostało czyste.
Agata Witowska
Blog – Kulinarne Przygody Gatity