Polska Mapa Kiełbasy
Kiełbasopedia
Zakupy

Nowy Świat… Nowe Wspaniałe Dania

26.09.2011 | kategoria: Artykuły, Kiełbasa

Japonię i Nowy Świat dzieli ogromny Pacyfik, Europę i Amerykę – Atlantyk. Dla kiełbasy to jednaka żadna przeszkoda. A raczej dla ludzi, którzy ją przywieźli w poszukiwaniu lepszego życia. W Stanach Zjednoczonych kiełbasa znana jest i lubiana. Kojarzona przede wszystkim z Polską (również z Niemcami) jest elementem wielu przekąsek podawanych zarówno na zimno jak i na ciepło. Grupa Tenacious D śpiewała nawet utwór poświęcony polskiej kiełbasie pt. Kielbasa Sausage. Jedna z najpopularniejszych na świecie przekąsek – Hod Dog – opiera się właśnie na kiełbasce. Dokładniej na Frankfurterce, choć dziś najczęściej jest to zwykła parówka. Popularne szybkie danie Polish Sandwich to kiełbasa I bigos w bułce, często z dodatkiem sosu musztardowego.

Na znanej Polskim Jankesom Maxwell Street można też nabyć tzw. Polish-Boye, będące jakby zamerykanizowaną wersją poprzedniej kanapki. Przede wszystkim dlatego, że zamiast bigosu używa się w nim sałatki typu Coleslaw oraz – jak to w Ameryce – warstwy frytek. Próbowałem i wolę kiełbasę po polsku, czyli z chrzanem i chlebem. Nie zmienia to jednak faktu, że Amerykanie za “Polaczkiem” przepadają.

Szef kuchni, Michael Symon, znany z wielu amerykańskich programów kulinarnych, goszcząc w programie The Best Thing I Ever Ate przyrządził właśnie Polish Boya z dodatkiem chili i sera. Jegomość lubi prostą kuchnię… Inny znakomity szef kuchni Gregby Camp demonstrował wersję Cleveland tej kanapki w programie Wendy Williams Show.

Jak wiele dobrych rzeczy i kiełbasa doczekała się globalizacji. Hod-Dogi, Polish-Boye, bigos, Leczo, pizza czy po prostu grill ze znajomymi – Kiełbasa. Kabanosy, salami, wiejska, biała, curry wursty, bratwursty czy duński Medister – Kiełbasa. Indyjskie wariacje na temat Linguica czy japońskie odmiany salami z rekina – to też jest kiełbasa. Cały świat docenił kiełbasę, różne jej odmiany, pełen wachlarz smaków, zaś jej ewolucja ciągle trwa. Zatem skoro kiełbasa nie musi być tylko wiejska, może warto samemu poeksperymentować? Możliwości są praktycznie nieskończone…

 

Przeczytaj również inne artykuły


Reklama

reklama reklama reklama