Polska Mapa Kiełbasy
Kiełbasopedia
Zakupy

Piknik i grill bez glutenu, ale ze smakiem

03.06.2016 | kategoria: Artykuły, Grillowanie

Piknik i grill bez glutenu, ale ze smakiemW ostatnich latach coraz częściej mówi się i pisze o diecie bezglutenowej, która ma coraz więcej gorących zwolenników. Inni natomiast twierdzą, że to kolejna dietetyczna moda, której uleganie pozbawione jest sensu. Jak naprawdę ma się sprawa z glutenem, czy nam szkodzi, a wreszcie: jak zorganizować grilla czy piknik, by znalazły się tam także dania bezglutenowe?

Czym jest gluten?

Gluten jest mieszaniną dwóch białek: gluteniny i gliadyny. Można je znaleźć w zbożu, przede wszystkim w pszenicy. To właśnie gluten odpowiada za ciągliwą konsystencję ciasta i za powstawanie w nim pęcherzyków powietrza.

U zdrowej osoby spożywanie glutenu nie ma żadnego negatywnego wpływu na zdrowie. Skąd więc szaleństwo na jedzenie bez glutenu? Wszystko to za sprawą australijskiego naukowca Petera Gibsona, który w 2011 roku wykonał eksperyment. Wynikało z niego, że nawet osoby nie chorujące na celiakię (uczulenie na gluten) czują się po spożyciu potraw z glutenem źle: mają bóle brzucha, niestrawność i czują zmęczenie. Wówczas rozpoczął się prawdziwy boom na dietę bez glutenu: przechodziły na nią i gwiazdy i zwykli zjadacze (bezglutenowego już) chleba.

Piknik i grill bez glutenu, ale ze smakiemPotem jednak Gibson powtórzył badanie, ale z niego otrzymał zupełnie inne wyniki: osoby biorące udział w badaniu przekonywały, że lepiej czują się gdy nie jedzą glutenu. Otrzymywały one zwykłe jedzenie, ale przekonane były, że jest bezglutenowe. Uczestnicy eksperymentu dobrze się czuli i nie zgłaszali negatywnych objawów (bo byli przekonani, że nie jedzą glutenu). Jednak bezglutenowy szał rozpętał się na dobre i nie chce odpuścić.

Nie zmienia to jednak faktu, że przybywa chorych na celiakię. Być może wynika to z coraz lepszej diagnostyki, a być może z faktu, że spożywamy bardzo dużo pszenicy, która podlegała już niezliczonym modyfikacjom. Tak czy inaczej – w naszym otoczeniu możemy coraz częściej spotkać osoby na diecie bezglutenowej. A wiadomo: bez względu na dietę czy przypadłości zdrowotne większość z nas lubi dobrze zjeść, a wiosną i latem – chętnie w plenerze. Na co więc uważać lub też – co przygotować? Na piknik warto przygotować różnego rodzaju małe bułeczki czy kanapki. Chleb sam w sobie jest oczywiście z glutenem. Jeśli więc spodziewamy się kogoś, kto glutenu nie je, możemy kupić specjalny bezglutenowy chleb. Można go dostać zarówno w sklepach ze zdrową żywnością jak i w zwykłych marketach. Jeśli sami idziemy do kogoś, a nie jemy glutenu, lepiej zabierzmy ze sobą coś do jedzenia lub, jeśli dobrze znamy gospodarza, zaproponujmy pomoc w przygotowaniu bezglutenowych dań. Do kanapek nadaje się oczywiście wędlina, ale pamiętajmy, że kupiona może zawierać gluten, więc albo wykonajmy wędlinę sami (do czego zachęcamy), albo zaopatrzmy się w specjalną bezglutenową w sklepie.

Piknik i grill bez glutenu, ale ze smakiemA co z grillem? Wiadomo – mięso grillujemy najczęściej i najchętniej. Samo w sobie oczywiście nie zawiera glutenu, ale… Tu się czai haczyk. Często możemy dostać gotowe kawałki mięsa w grillowej marynacie, gotowe do wrzucenia na ruszt. I te właśnie marynaty najczęściej zawierają gluten lub są nim zanieczyszczone. Tak samo jest z kiełbaskami – one niestety najczęściej gluten zawierają. Szukajmy zatem kiełbasek bezglutenowych lub kupmy mięso i zamarynujmy je samodzielnie. Nie stosujmy żadnych gotowych mieszanek przypraw.

Ważne zasady

Najczęściej podczas grilla nie wrzucamy na ruszt samych bezglutenowych potraw, bo wśród gości mamy również tych jedzących tradycyjnie. Zatem pamiętajmy, że dla osoby chorej na celiakię nawet najmniejsze zetknięcie z glutenem wywołuje reakcję alergiczną i przykre objawy. Należy więc grillować bezglutenowe dania na tackach lub na folii, a nawet używać osobnych szczypiec. Jeśli grill jest piętrowy, bezglutenowe dania połóżmy na samej górze. W innym wypadku tłuszcz z dań „zwykłych” będzie kapać na bezglutenowe i u osoby chorej może wywołać objawy.

Na szczęście w sklepach jest szeroki asortyment produktów dla osób uczulonych na gluten. Patrzmy uważnie na etykiety i wybierajmy produkty ze znakiem przekreślonego kłosa.

Zobacz przepis: Wędzona pierś z indyka

 

Przeczytaj również inne artykuły


Reklama

reklama reklama reklama