Polska Mapa Kiełbasy
Kiełbasopedia
Zakupy

Polish kielbasa

04.01.2012 | kategoria: Artykuły, Kiełbasa

No i proszę, tyleśmy omawiali, jak zróżnicowany jest świat kiełbas, jak bardzo potrafią się one różnić między sobą na terenie jednego województwa, o skali kraju nie wspominając.
Ale przyszedł czas żeby omówić i ten temat. Kiełbasa polska – pojęcie może być tak ogólne jak samo słowo „kiełbasa”, ale przecież na całym świecie jest używane, a najczęściej to chyba w amerykańskich filmach i serialach z „Drużyną A” na czele. Co na to my – Polacy? Trudno się przecież nie zgodzić, że pojęcie kiełbasy polskiej wywołuje skojarzenie jednoznaczne na świecie.

 

Kiełbasa polska to wypełnione drobno siekanym wieprzowym mięsem kiełbaśnice o długości około 30 cm i średnicy około 4 cm. W kwestii doboru mięsa istnieje spora dowolność, przykładowo Maria Śleżyńska w wydanym w latach 30-tych zbiorze przepisów radzi, by było to „mięso z łopatki dobrze odżyłowane, dosyć tłuste”. W-g jej receptury mięso należy doprawić solą, czosnkiem, zasmażoną cebulą, bulionem wieprzowym i majerankiem. Następnie wypchać jelita, przekłuwając je podczas napełniania wykałaczką. Inne przepisy sugerują mieszanie mięsa wieprzowego i wołowego, choć ja sam rzadko stosuję wołowinę, chyba że przepis jasno to sugeruje. Jak u Lucyny Ćwierciakiewiczowej (1984r.): „9 funtów* tłustej i bardzo kruchej wieprzowiny, 3 funty zrazowej pieczeni wołowej i funt słoniny pokrajać jak najdrobniej, stosując się do przepisu przy kiełbasach, wsypać pół funta soli, łut** saletry, łut pieprzu tłuczonego, ćwierć łuta angielskiego ziela i dwa ząbki czosnku, utarte z solą. Wszystko to wymieszać doskonale, wlać kieliszek od wina araku…”.

 

 

Odrębną kwestią jest kwestia wędzenia kiełbasy polskiej. Jako surowa musi być dobrze uwędzona, jednak nie powinna stracić swojej konsystencji. Dlatego najlepiej jest zastosować metodę małych kroków, czyli wędzić metodą „na zimno” przez kilka dni, wcześniej ją podsuszywszy. Jeśli się stosować do Lucyny Ćwierciakiewiczowej, należy „powiesić na wietrze, na kilka dni, a następnie w wolnym dymie wędzić trzy do czterech dni. Najlepiej kiełbasy te sporządzać w lutym lub marcu, gdyż na marcowym wietrze najlepiej dosuszają się i kruszeją wędliny.”

 

Tradycja kiełbasy polskiej jest znacznie starsza niż amerykańskie kino, jednak fakt, że z takim impetem trafiła do popkultury o czymś świadczy. Nasza ziemia wydała wiele owoców – jednych można się wstydzić, z innych można być dumnym. I jakkolwiek śmieszna, może nawet absurdalna by się nie wydawała duma z kiełbasy, to jednak zgodzimy się wszyscy – Dobre, bo polskie!

 

* – Nie jestem pewien o jaki funt może tu chodzić, bowiem ten najpopularniejszy to ok 0,45kg. Jednak funt nowopolski to już 0,4kg, więc jest kilka dag różnicy. Niby niewiele, ale gorzej jest z…
** –

 

Przeczytaj również inne artykuły


Reklama

reklama reklama reklama