Polska Mapa Kiełbasy
Kiełbasopedia
Zakupy

Śledzik na Karnawał

20.01.2017 | kategoria: Artykuły, Ciekawostki

Śledzik na KarnawałOd połowy grudnia do końca Karnawału to czas kiedy w naszym domu niepodzielnie króluje śledź! Czy Wy też tak macie, że kiedy powoli zbliżają się Święta i Nowy Rok rośnie Wam apetyt na tę przepyszną rybę? Nasz dom zawsze pachnie śledziem od Wigilii poczynając, a na Ostatkach kończąc. Zresztą nie na darmo nazywamy ostatni dzień Karnawału – śledzikiem.

Najlepszym i najcenniejszym gatunkiem śledzia są matjasy.
Czym różnią się matjasy od śledzi sprzedawanych u nas w sklepie i nazywanych a la matjas ? Otóż matjas to po prostu młody śledź oceaniczny, zwany także dziewiczym, który jeszcze nie uczestniczył w tarle. Jego mięso jest zdecydowanie bardziej tłuste i zdecydowanie mniej słone od zwykłych śledzi. Ma też lekko różowawy kolor. Tradycyjne śledzie są solone, żeby lepiej się konserwowały, matjasy nie, więc nie trzeba ich moczyć przed spożyciem. Przez to niestety mają krótszy termin przydatności do spożycia, czyli szybciej się psują.

Tak więc nasz sklepowy śledź nie ma nic wspólnego z matjasem, producenci nazywają go a la matjas, żeby przykuć naszą uwagę. „Nasz” śledź jest śledziem dwuletnim, mniej tłustym i zdecydowanie tańszym niż matjas. W wybranych dobrych sklepach oczywiście kupimy majtasy, ale czytajmy uważnie etykiety, aby sprawdzić, czy nikt nas nie wprowadza w błąd.

Ale wracając do naszego śledzia… zanim położymy go na talerzu powinniśmy go wymoczyć, aby pozbyć się nadmiaru soli. Ja w tym celu wykorzystuję mleko, ale możemy też wymoczyć go w wodzie. Po około dwóch godzinach (czas moczenia zależy od tego jak słony jest śledź) mamy pyszną rybę, którą możemy podać na wiele sposobów.

Śledzik na KarnawałŚledź po japońsku, przywędrował z PRL-u i oczywiście z Japonią nie ma nic wspólnego. To po prostu śledź obficie posypany drobno pokrojoną cebulą (ja ją parzę przed podaniem, nie jest wtedy taka intensywna) i polany dobrym olejem. Drugi w kolejności to śledź w śmietanie, czyli polany gęstą kwaśną śmietaną, z dodatkiem posiekanej cebuli i jabłka. Dalej w kolejce są śledzie po kaszubsku, na słodko, z żurawiną, z suszonymi śliwkami czy też pyszny śledź piernikowy z korzennymi przyprawami.

Ogromną popularnością cieszą się u nas również śledzie marynowane w occie. Do ich przygotowania potrzebna będzie marynata na bazie wody i octu z dodatkiem korzennych przypraw. Rybę moczymy w marynacie przez dwa dni, a potem możemy ją podać na przykład z sosem czosnkowym, remoulade czy ze smażoną marchewką i cebulą.

Śledź to bardzo wdzięczny produkt spożywczy, można go podawać na wiele sposobów, a ja mogę o nim mówić bez końca… Pora jednak przejść do konkretów, zapraszam na pysznego i aromatycznego śledzia w musztardzie.

Zobacz przepis: Śledzie w sosie musztardowym

 

Przeczytaj również inne artykuły


Reklama

reklama reklama reklama