Polska Mapa Kiełbasy
Kiełbasopedia
Zakupy

Szynkowar – dlaczego warto mieć go w kuchni?

15.01.2016 | kategoria: Artykuły, Ciekawostki

SzynkowarCoraz częściej sięgamy po produkty naturalne. Wielu z nas piecze własny chleb, który jest o niebo lepszy niż ten z piekarni. Przez ostatnie lata coraz więcej osób zajęło się wyrobem własnych wędlin. Jednak nie wszyscy mają odpowiednie warunki potrzebne, by przyrządzać, wędzić, a potem przechowywać domowe kiełbasy.

Z pomocą przychodzi szynkowar, z użyciem którego wyczarujemy aromatyczną wędlinę.
Jest to proste w obsłudze urządzenie, dzięki któremu można cieszyć się smakiem domowych wędlin i mielonek na co dzień. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, których niekoniecznie zadowalają gotowe wyroby, a nie mają czasu czy warunków na robienie bardziej skomplikowanych wędlin. Dodatkowo sprzęt ten nie jest kosztowny, więc inwestycja w niego tym bardziej wydaje się bardzo rozsądną propozycją.

Jak działa szynkowar?

Szynkowar jak wskazuje sama nazwa, służy do parzenia szynek (i innych mięs). Zwykle ma owalny kształt, a wykonany jest z metalu lub z tworzywa sztucznego mogącego mieć kontakt z żywnością i odpornego na działanie wysokich temperatur. Większość modeli szynkowarów przeznaczona jest do przygotowania produktu z 1 kilograma mięsa, ale istnieją też modele mniejsze, co przydaje się na przykład singlom :)

Zasada działania urządzenia polega na tym, że zamarynowane mięso umieszcza się w szynkowarze i dociska specjalną spiralą, dzięki której nasza wędlina będzie miała później zbitą konsystencję. Warto mięso umieścić wcześniej w specjalnym woreczku, ale niektórzy radzą sobie i bez niego. Napełniony szynkowar umieszcza się w garnku z wodą tak, by woda sięgała do 4/5 wysokości urządzenia. Wodę zazwyczaj grzejemy, a nie gotujemy – utrzymujemy taką temperaturę wody, żeby zależnie od rodzaju mięsa uzyskać w środku parzonego mięsa temperaturę 65-90 stopni. Do kontrolowania temperatury w środku produktu przydatny jest termometr z sondą.

SzynkowarZwykle czas trzymania szynkowara w wodzie wynosi około 2 godzin. Jak utrzymać temperaturę wody tak, by nie wrzała? Tu mamy różne szkoły: jedni nastawiają po prostu na niską moc palniki w kuchence, a inni pilnują temperatury i w razie czego podlewają zimną wodą. Lepiej mieć na oku cały proces, czasem wrzenie wody jest koniecznością.
Pamiętajmy, że temperatura wewnątrz szynkowara jest niższa niż temperatura wody. Przykładowo dla wieprzowiny trzeba utrzymać temperaturę wewnętrzną na poziomie 85 stopni C. Żeby uzyskać taką temperaturę potrzebujemy w garnku (na zewnątrz szymkowara) wrzącej wody przez. ok. 1 h.

Co możemy zrobić w szynkowarze?
– różnego rodzaju szynki
– mielonki
– golonkę
– pasztety
– kiełbasy
– rolady

Jak widać, możliwości jest całkiem sporo. Oczywiście przygotowanie mięsa, marynowanie, parzenie, studzenie i inne czynności związane z przygotowaniem wędliny zajmują trochę czasu. Ale nie oszukujmy się – własna szynka to nie zupka w proszku, którą zalewamy wodą i mamy gotowe danie. Przy wszystkich własnych wyrobach trzeba się nieco natrudzić i poświęcić trochę wolnego czasu. Rezultaty będą jednak naszą nagrodą.

Co zyskujemy?

Przede wszystkim świadomość, że wiemy co jemy. Że nie dostarczamy naszemu organizmowi żadnych podejrzanych substancji – bo sami wiemy, co dodajemy do mięsa. Zyskujemy także satysfakcję – to niezmiernie miłe jeść coś, co się przygotowało samemu, i jeszcze poczęstować gości.

Szynkowar, worki do wyłożenia oraz wybór termometrów pomocnych przy wyrobie domowych wędlin znajdziecie w naszym sklepie:

SzynkowarTermometrWoreczki

Wędliny z szynkowara świetnie będą nadawały się do kanapek. Możemy za pomocą przypraw uzyskać smak, który spodoba się wszystkim domownikom.
My proponujemy przepis na chudą łopatkę z szynkowara.
 

Zobacz przepis: Chuda łopatka z szynkowara

 

Przeczytaj również inne artykuły


Reklama

reklama reklama reklama