Polska Mapa Kiełbasy
Kiełbasopedia
Zakupy

Wiejska kiełbasa podpiekana

30.03.2021 | kategoria: Kiełbasa, Przepisy, Wędzenie

Wiejska kiełbasa podpiekanaWiejska kiełbasa podpiekana

Składniki:
– 2 kg schabu
– 2 kg karkówki
– 2 kg szynki
– 2 kg łopatki
– 2 kg boczku
– 2 kg tłuszczyków
– 9 g peklosoli / 1 kg mięsa
– 9 g soli morskiej / 1 kg mięsa
– 1,9 g pieprzu / 1 kg mięsa
– 1 g czosnku / 1 kg mięsa
– 3 łyżki cukru
– Jelita wieprzowe
– Około 500 ml letniej wody

Wykonanie:
Schab pokroić na kawałki, oddzielić mięso chude bez tłuszczu i błon i umieścić w jednej misce, pozostałe w drugiej. Analogicznie oddzielić mięso z karkówki, szynki i łopatki. Mięso ze schabu rozdrobić na sitku szarpak, zaś mięso z karkówki i szynki pozbawione błon i tłuszczu rozdrobnić na sitku nr 16. Mięso z łopatki pozbawione tłuszczu na sitku nr 14. Mięso z boczku na sitku nr 12. Pozostałe mięso ze schabu, karkówki, szynki i łopatki z tłuszczykami i błonami rozdrobnić na sitku 10. Tłuszczyki na sitku nr 8. Wszystkie rodzaje mięsa przełożyć do miski następnie dokładnie wyrobić.

Do miski wsypać przyprawy odmierzone do ilości mięsa: peklosól, sól morską, pieprz, cukier, przeciśnięty przez praskę czosnek lub wg uznania do smaku i dokładnie wymieszać. Do tak przygotowanej mieszanki przypraw wlewamy wodę i mieszamy do rozpuszczenia soli i peklosoli. Do mięsa dodajemy przygotowane wcześniej przyprawy, następnie wyrabiamy farsz do uzyskania  odpowiedniej kleistości. Mięso powinno odchodzić od ręki. Gdyby się okazało, że farsz jest bardzo zbity można dodać dodatkowo letniej wody. Tak przygotowanym farszem napełniamy jelita wieprzowe za pomocą nadziewarki lub maszynki do mięsa ze specjalną końcówką. Napełnione jelita obwieszczamy w celu ocieknięcia na noc w chłodnym miejscu.

Wędzenie
Kiełbasy wieszamy w wędzarni tak by się nie stykały.
Ustawiamy w wędzarni temperaturę 40 stopni bez dymu i ogrzewamy kiełbasę około 1 godziny do czasu, kiedy osłonki będą suche.
Kiełbasę wędzimy w temperaturze 55 stopni z dymem około 3,5-4 godzin do uzyskania brązowego koloru. Kiełbasę zostawiamy w wędzarni. Na drugi dzień wędzimy w temperaturze 55 stopni z dymem – wędzimy 1,5 godziny rano i wieczorem. Na trzeci dzień wędzimy w temperaturze 65 stopni bez dymu około 1,5 godziny rano i wieczorem. Musimy sami ocenić, czy już jest dobra w smaku, czy wymaga dodatkowego pieczenia.

 

Przeczytaj również inne artykuły


Reklama

reklama reklama reklama