Polska Mapa Kiełbasy
Kiełbasopedia
Zakupy

Wielkanoc – święto życia

10.04.2017 | kategoria: Artykuły, Ciekawostki

Wielkanoc - święto życiaWielkanoc, czyli Zmartwychwstanie Pańskie to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, które upamiętnia misterium paschalne Jezusa Chrystusa. Święta te są bardzo barwne i towarzyszy im wiele obrzędów. Swego czasu, po okresie Wielkiego Postu ludzie z ogromną niecierpliwością czekali na Wielkanoc. Zaczyna się ona od Niedzieli Palmowej, kiedy to święcimy różnokolorowe palemki ozdobione kwiatkami, ziołami i piórkami. Kolejnym ważnym i radosnym dniem jest Wielka Sobota, kiedy to udajemy się do kościoła poświęcić koszyczek ze święconką. Muszą się w nim znaleźć: baranek, kiełbasa, szynka, jajka, chrzan i kawałek ciasta. Święconkę zjemy następnego dnia w Wielką Niedzielę, kiedy to jak nakazuje tradycja po rezurekcji zasiadamy do świątecznego śniadania. Na początku dzielimy się święconym jajkiem, symbolem nowego życia, składając sobie przy tym życzenia.

A co dobrego znajdziemy na naszym świątecznym stole? Oczywiście tradycja nakazuje nam jeść jajka ugotowane na twardo. Aby ich skorupki nabrały ładnego koloru gotujemy je w łupinach cebuli, albo w wywarze z czerwonych buraków. Do jajek zawsze podajemy sos tatarski, przygotowany na bazie majonezu z dodatkiem marynowanych grzybków i jajek ugotowanych na twardo. Nie może też oczywiście zabraknąć świeżo startego chrzanu wymieszanego z gęstą śmietaną, szczyptą cukru, soli i drobniutko startego ugotowanego jajka. Na stole koniecznie musi się pojawić wcześniej wyhodowana rzeżucha. Nie tylko pięknie zdobi ona nasz świąteczny stół, ale jest też aromatycznym i zdrowym dodatkiem do naszych dań. Obok zwykłych jajek pojawią się oczywiście jajka faszerowane; z dodatkiem tuńczyka, łososia, żółtego sera, rzodkiewek czy też ze szczypiorkiem lub koperkiem.

Wielkanoc - święto życiaNa pewno nie może zabraknąć naszej tradycyjnej sałatki jarzynowej, którą w zależności od regionu kraju podajemy z ogórkiem konserwowym lub kiszonym. Obok sałatki pojawią się oczywiście domowe wędliny i pasztety, a także tradycyjna już biała kiełbasa, choć ona raczej – wraz z żurem ugotowanym na wcześniej zakiszonym zakwasie – wejdzie w skład świątecznego obiadu.

A wracając do naszych mięs, oczywiście na półmisku znajdziemy wędzoną szynkę, polędwicę czy też baleron. Obok nich pojawią się różnego rodzaju kiełbasy lub też pieczone mięsa: karkówka, szynka lub schab – bardzo często nadziewany suszonymi śliwkami lub morelami. Do nich podamy wspomniany wcześniej sos tatarski, chrzan lub ćwikłę, czyli upieczone buraki, drobno starte i wymieszane z chrzanem. Tradycyjnym elementem wielkanocnego stołu są także różnego rodzaju pasztety. Najlepsze pasztety to takie, które pieczemy z różnych rodzajów mięs: wołowiny, wieprzowiny, drobiu… Możemy dodać do nich także dziczyznę: dzika, sarninę czy trudno już dziś dostępne zające.

Na zakończenie śniadania na stole pojawiają się ciasta. Oczywiście prym wiodą mazurki. Najbardziej klasyczne to te z masą kajmakową, czekoladą lub bakaliami. Za nimi znajdzie się tradycyjna pascha, przygotowana na bazie tłustego białego sera, gęsto naszpikowana orzechami i suszonymi owocami. Nie może też zabraknąć puchatych bab drożdżowych, upieczonych na dużej ilości żółtek, ozdobionych rodzynkami i kolorowymi lukrami.

Jak wiadomo polska Wielkanoc jest bardzo pyszna. Wiele dań staramy się przygotować samodzielnie w domu. Do tych dań należą między innymi pasztety, dlatego dziś zapraszam na pyszny wielkanocny pasztet naszpikowany suszonymi polskimi śliwkami. Pojawia się on zawsze na moim świątecznym stole. Mam nadzieję, że i Wam przypadnie do gustu.

Zobacz przepis: Pasztet mięsny ze śliwkami

 

Przeczytaj również inne artykuły


Reklama

reklama reklama reklama