Polska Mapa Kiełbasy
Kiełbasopedia
Zakupy

Wielkanocne wiejskie jaja

25.03.2018 | kategoria: Artykuły, Ciekawostki

Wielkanocne wiejskie jajaCo było pierwsze jajko czy kura? Chyba nie znalazł się jeszcze taki mądry, który by na nie odpowiedział i zadowolił wszystkich swoja odpowiedzią. Ale w sumie dziś nie oto nam tak naprawdę chodzi. Dziś skupmy się nadchodzącym świętach i na pysznych wiejskich jajach, które są niezbędnym elementem na każdym wielkanocnym stole.

Jajko od lat nieodzownie łączy się z Wielkanocą i jest wpisane w tradycję tych świąt. Symbolizuje ono początek, wstęp do życia i odrodzenie. Kurczak wykluwający się z jajka to dla chrześcijan znak triumfu życia, znak Chrystusowego i ludzkiego zmartwychwstania. W czasie świąt jajko towarzyszy nam głownie w dwóch postaciach: jako przepiękne i kolorowe pisanki, a także jako element tradycyjnego wielkanocnego menu.

Pisanki możemy zrobić sami w domu barwiąc je na różne kolory, wykorzystując przy tym naturalne produkty.
Jak uzyskać poszczególne kolory? Oto krótka ściągawka:
– kolor brązowy – łupiny z cebuli, mocna czarna herbata
– kolor niebieski – poszatkowana czerwona kapusta
– kolor żółty – kurkuma
– kolor pomarańczowy – dynia, marchew
– kolor fioletowy – jagody
– kolor różowy – sok z buraków (można też użyć koncentratu)
– kolor czerwony – łupiny z czerwonej cebuli
– kolor zielony – zmiksowany szpinak lub sok ze szpinaku

Oczywiście tradycja wielkanocna nakazuje nam jeść jajka ugotowane na twardo. Najbardziej klasyczny sposób ich podania to po prostu odrobina majonezu położona na przekrojonym jajku i gotowe. Dużą popularności na świątecznych stołach cieszą się też jajka faszerowane. Ilość sposobów na przygotowanie farszu do nich jest nieskończona, podpowiadam Wam te –według mnie – najsmaczniejsze. Zawsze bazą będzie żółtko i nieco majonezu, następnie możemy dodać ryby (łososia, makrelę, tuńczyka i krewetki), domowe wędliny, żółty ser, serek śmietankowy, biały ser, koncentrat pomidorowy, świeży lub mrożony szpinak, pieczarki, chrzan, musztardę. Tak naprawdę ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Wszystkie składniki pasty trzeba tylko zblendować lub utrzeć, przyprawić i można już faszerować ugotowane wcześniej jajka.

Dziś dzielę się z Wami jedną z takich prostych i smacznych propozycji na farsz do jajek. Mam dla Was przepis z wykorzystaniem lekko słonego sera feta i kwaskowego koncentratu pomidorowego. Masa jest bardzo wyrazista i doskonale się komponuje z białkiem. Całości dopełnia orzechowa rukola, na której ułożymy napełnione połówki jajek.

Agata Witowska
Kulinarne Przygody Gatity

Zobacz przepis: Jajka faszerowane fetą i koncentratem pomidorowym

 

Przeczytaj również inne artykuły


Reklama

reklama reklama reklama