Polska Mapa Kiełbasy
Kiełbasopedia
Zakupy

Zalety gotowania sous-vide

26.02.2018 | kategoria: Artykuły, Ciekawostki

Zalety gotowania sous-videCo jakiś czas na kulinarnym rynku pojawiają się różne nowości tudzież gadżety, które mają nam ułatwić i uprzyjemnić gotowanie, a także podnieść walory smakowe produktów, które spożywamy. Oczywiście część z nich znika tak szybko jak się pojawiły – bo są tylko przereklamowanymi urządzeniami, które nic nie wnoszą – natomiast druga część okazuje się być hitem i na dłużej pozostanie w naszych kuchniach.

Jednym z takich kuchennych „ułatwiaczy”, który stał się hitem jest urządzenie do sous-vide. Metoda gotowania sous-vide lub inaczej w opakowaniu próżniowym jest doskonałym sposobem gotowania potraw zachowującym ich lepszą jakość, walory smakowe, a co ważne umożliwiającym utrzymanie precyzyjnej kontroli nad temperaturą gotowanego produktu. Produkty zapakowane próżniowo można też dłużej przechowywać w lodówkach i co ważne nie zajmują one wiele miejsca. Sous-vide to nowoczesna metoda gotowania, a jej nazwa pochodzi z języka francuskiego i oznacza dokładnie „w próżni”. Polega ona na gotowaniu produktów zamkniętych w specjalnych woreczkach próżniowych.

Gotowanie próżniowe nie jest wcale takie skomplikowane, jak się nam wydaje. Wystarczy tylko posiadać niewielkie urządzenie, przypominające z wyglądu blender-żyrafę i w miarę wysoki garnek. Wtedy możemy się rozkoszować pysznymi daniami, które zachowają wszystkie swoje smaki, ponieważ będą się gotować w tak zwanym własnym sosie. Na rynku znajdziemy też inne urządzenia składające się z kwadratowego lub prostokątnego metalowego pojemnika, połączonego z cyrkulatorem. Są one przeznaczone raczej do dużych kuchni, ponieważ zajmuje sporo miejsca, lub do wykorzystania w lokalach gastronomicznych. Na nasze domowe potrzeby zupełnie wystarczy nam cyrkulator o kształcie blendera.

Zalety gotowania sous-videNa czym polega działanie takiego urządzenia? Krótko mówiąc podgrzewa ono wodę do ustawionej temperatury (między 0°C a 95°C) i podtrzymuje ją do czasu zakończenia gotowania. Warto pamiętać, że gotowanie próżniowo zapakowanej żywności pozwala zachować większość witamin i wartości odżywczych, jak również uzyskać niezwykle delikatne potrawy
Podczas użycia cyrkulatora ważne są dwie rzeczy: czas i temperatura. W sieci są tabelki, które określają dokładny czas i temperaturę gotowania poszczególnych produktów, a z czasem sami sobie wypracujemy te wartości, które będą odpowiadały naszym smakom i gustom.

Pamiętajmy, że sous-vide to parzenie w gorącej wodzie, a nie gotowanie we wrzątku! Dokładna temperatura uzależniona jest od rodzaju mięsa:

  • 58 °C – 62 °C: temperatura zalecana dla mięs, które mają być serwowane jako krwiste.
  • 66 °C – 68 °C: temperatura zalecana dla drobiu i dobrze wysmażonego mięsa.
  • 83 °C – 85 °C: temperatura ta jest również dobra do szybkiej pasteryzacji powierzchni mięsa. W tej temperaturze przygotowujemy również większość warzyw.

Metodą tą możemy przygotować między innymi mięsa, ryby, owoce morza, warzywa i owoce. Dzięki szczelnemu zamknięciu i stałej temperaturze produkt końcowy jest pełen naturalnego smaku i aromatu oraz zachowuje wszelkie drogocenne makro- i mikroelementy. Naturalne soki są zatrzymane w potrawie i z tego powodu nie wymaga ona dodawania wielu ziół i przypraw. Dlatego też należy pamiętać, że gotując tą metodą trzeba być ostrożnym jeśli chodzi o ilości wkładanych do torebek aromatycznych dodatków.
Jeśli nie macie urządzenia czy cyrkulatora do sous-vide, mięso zamknięte w próżniowym woreczku możecie parzyć w dużym garnku, kontrolując przy tym temperaturę przy pomocy termometru. Jest to czasochłonne, ale mięso wychodzi bardzo smaczne.
Dziś zapraszam Was na golonkę w piwie przygotowaną właśnie metodą sous vide. Po przygotowaniu mięsa metodą sous-vide podpiekamy je jeszcze w piekarniku z dodatkiem piwa i przypraw. Nasza golonka nabierze wtedy nieco kolorów i przesiąknie aromatem piwa.

Agata Witowska
Kulinarne Przygody Gatity

Zobacz przepis: Golonka w piwie (metodą sous vide)

 

Przeczytaj również inne artykuły


Reklama

reklama reklama reklama