Polska Mapa Kiełbasy
Kiełbasopedia
Zakupy

Drożdżowe rogaliki z makiem

09.12.2022 | kategoria: Dodatki, Przekąski, Przepisy

Drożdżowe rogaliki z makiemDrożdżowe rogaliki z makiem

Składniki:
– 1/2 kg mąki
– 3 żółtka
– 100 g masła
– 5 dag drożdży
– 250 ml mleka
– 0,5 szkl. cukru
– Aromat rumowy
– sól

Masa makowa:
– 200 g maku mielonego
– 50g masła
– 1/4 szkl. cukru kryształu
– 1/4 szkl. miodu
– bakalie (rodzynki, skórka pomarańczowa, 100g orzechów włoskich)
– olejek migdałowy
– 2 białka

Lukier:
– 1 łyżka go soku z cytryny
– ok. 1/2 szklanki cukru pudru

Wykonanie:
Masa makowa
Masło roztopić, dodać cukier, miód, mak, bakalie, olejek i żółtka. Dokładnie wymieszać i chwilę podsmażyć. Jeśli masa jest za sucha, można dodać odrobinę słodkiego mleka. Białka ubić na sztywno i dodać do przestudzonego maku.

Ciasto
W miseczce umieszczamy pokruszone drożdże z jedną łyżeczką cukru, 1/4 szklanki ciepłego mleka i 2 łyżkami mąki. Wszystko dokładnie mieszamy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 15 minut. Żółtka ucieramy z cukrem na jasną i puszystą masę. Pozostałą mąkę przesiewamy, dodajemy masę jajeczną, zaczyn drożdżowy, resztę mleka i na koniec roztopione masło. Wyrabiamy ciasto ok 10 minut, aż zacznie odchodzić od ręki. Miskę z ciastem przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok 1 godzinę, aż podwoi swoją objętość. Ciasto rozwałkowujemy na prostokąt o wymiarach 65×40 cm i przecinamy nożem wzdłuż długiego boku na 2 części. Każdy pasek kroimy na 10 trójkątów. Rozsmarowujemy nadzienie makowe zostawiając wolne brzegi. Zwijamy rogale zaczynając od podstawy (czyli najszerszego boku trójkąta) w kierunku wierzchołka. Rogale układamy na blaszce z piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia, przykrywamy ściereczką i pozostawiamy do wyrośnięcia na 1,5 godziny (aż podwoją swoją objętość). Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni C. Wyrośnięte rogale smarujemy jajkiem roztrzepanym z mlekiem, wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy przez 25 – 30 minut, aż się ładnie zarumienią. Wyjmujemy z piekarnika i jeszcze ciepłe lukrujemy i posypujemy pokruszonymi orzechami włoskimi.

Lukier
Cukier puder i gorący sok z cytryny dokładnie rozcieramy zewnętrzną stroną łyżki. Gęstość lukru możemy regulować poprzez dodawanie cukru pudru (lukier gęściejszy) lub soku (lukier rzadszy).

 

Przeczytaj również inne artykuły


Reklama

reklama reklama reklama