Spis alfabetyczny

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z ŻLosowe hasła


Felino (salami) - tradycyjne włoskie salami. Przeważają w nim kawałki pochodzące z chudych części szynki, biodrówek i części krzyżowej.


Ziemniaczana kiszka - sporządzana jest z tartych ziemniaków lekko odsączonych z dodatkiem różnych kasz (np. gryczanej) i wszystko nadziane jest w jelito wieprzowe wcześniej starannie oczyszczone i wymyte. Kiszkę piecze się ok. godziny w dobrze nagrzanym piecu. Trzeba uważać aby nie popękała w tym celu przed włożeniem jej


Nadbużańska kiełbasa jałowcowa - sucha, dość chuda kiełbasa wieprzowa była przysmakiem wielkanocnym już w XVIII wieku. Jej charakterystyczną cechą jest niepowtarzalny aromat wynikający z wędzenia jałowcowym dymem. Z czasem kiełbasa jałowcowa stała się tak popularna, że wytwarzano ją także w innych rejonach kraju.


Emulgatory - środki powierzchniowo czynne, które dzięki aktywności cząsteczek hydro- i lipo– filnych powodują tworzenie się emulsji i nadają jej trwałość. W przemyśle mięsnym stosowane są w celu uzyskania smarownej konsystencji np. pasztetów oraz w produkcji parówek i wędlin podrobowych.


Jelita naturalne - zwierzęce jelita używane jako osłonki do kiełbas.Reklama

reklama