Polska Mapa Kiełbasy
Kiełbasopedia
Zakupy

Baleron wędzony na Wielkanoc

28.03.2024 | kategoria: Dania, Przepisy, Wędzenie

Baleron wędzony na WielkanocBaleron wędzony na Wielkanoc

Składniki:
– 2 karkówki średniej wielkości około 2 kg.
Solanka:
– 80 g peklosoli na 1kg mięsa na 1 litr;
– 5 liści laurowych;
– 5 ziaren ziela angielskiego;
– 4 ząbki czosnku;
– 1 łyżeczka pieprzu kolorowego;
– 1 łyżeczka cukru brązowego.
Parzenie
– kilka liści laurowych;
– kilka ziaren ziela angielskiego;
– 1 łyżeczka pieprzu czarnego;
– 3 ząbki czosnku;
– 1 łyżeczka przyprawy do zupy.

Wykonanie:
Solanka.
Do pojemnika w którym będziemy peklować wlewamy wodę, dodajemy peklosól, mieszamy do rozpuszczenia. Do garnka wlewamy wodę, dodajemy przyprawy: liście laurowe, ziele angielskie, czosnek, pieprz kolorowy, cukier brązowy i gotujemy około 10 minut. Przestudzony wywar z przyprawami, przecedzamy przez gazę. Solankę łączymy z wywarem z przypraw. Za pomocą strzykawki z igłą nastrzykujemy solanką karkówkę w kilku miejscach, przekładamy do pojemnika z solanką i wstawiamy do lodówki na 4-5 dni.

Zamarynowane mięso przewiązujemy sznurkiem wędliniarskim i wieszamy w chłodnym przewiewnym miejscu. Wentylatorem osuszamy 2 godziny, następnie wędzarnię ustawiamy na 40 stopni C bez dymu na około 1 godzinkę. Po tym czasie podnosimy temperaturę do 55 stopni C i wędzimy około 4 godziny do uzyskania zadowalającego koloru.

Parzenie
Do garnka wlewamy wodę, dodajemy przyprawy: ziele angielskie, liście laurowe pieprz czarny, czosnek i przyprawę do zupy. Gotujemy do osiągnięcia temperatury 80-90 stopni C. Wkładamy baleron kontrolując by temperatura nie przekroczyła 80 stopni i parzymy około 2 godziny. Baleron powinien mieć w środku temperaturę około 68 stopni C. Wyjmujemy i studzimy.

 

Przeczytaj również inne artykuły


Reklama

reklama reklama reklama