Polska Mapa Kiełbasy
Kiełbasopedia
Zakupy

Pyszna wiejska kiełbasa

30.10.2017 | kategoria: Kiełbasa, Przepisy

Pyszna wiejska kiełbasaPyszna wiejska kiełbasa

Składniki:
Mięso
– 5 kg mięsa z łopatki
– 5 kg mięsa z karkówki
– 2 kg tłuszczyków wieprzowych
– jelita wieprzowe

Przyprawy na 1 kg mięsa
– 17 g peklosoli
– 1,5 g pieprzu czarnego
– 0,5 g majeranku
– 1,5 g gorczycy
– 1 g cukru
– 2 g czosnku

Wykonanie:
Mięso myjemy pod bieżącą wodą, a następnie peklujemy na sucho, każdy rodzaj osobno. Czas peklowania 24 godz. Po tym czasie mięso rozdrabniamy na sitku 12 zaś tłuszczyki na sitku 6. Łączymy oba rodzaje mięsa oraz tłuszczyki i dodajemy wszystkie przyprawy. Dokładnie mieszamy. Wszystko dokładnie wyrabiamy do kleistości, dodajemy 300 ml wody. Napełniamy jelita niezbyt ściśle.
osadzanie kiełbasę wieszamy na noc w chłodnym miejscu.
Wędzenie:
Osuszanie w wędzarni bez dymu w temperaturze około 45 stopni około 1 godzinę. Wędzenie z dymem w temperaturze 55-60 stopni około 4 godziny do uzyskania jasnobrązowego koloru.
Parzenie:
Do garnka wlewamy wodę, dodajemy przyprawy, gotujemy do osiągnięcia 75 stopni. Wkładamy kiełbasę, parzymy około 20-30 minut na bardzo małym ogniu.

 

  • Krzysztof Ulman

    Jakie przyprawy dodajemy do garnka z wodą do parzenia?

  • Jan kocielnik

    Jakie przyprawy dodajemy do garnka z wodą do parzenia.

  • Marian Kuzaj

    Tłuszczyki to okrawki tłuszczu z szynki , łopatki a nie ze słoniny !!!

  • Ed Met

    Takie przepisy powinni mieć masaże hurtowni w Polsce.Amatorzy robią to sobie czasem na działce.Każdy jak chce tak sobie paprze i się chwali że to co robi to na jego gust jest pyszne.Dla mnie skład dobrej kiełbasy to:szynka lub łopatka wieprzowa,wołowina lub cielęcina,jak kto chce to pokrojona słoninka w drobną kostkę.Pieprz czarny tłuczony,czosnek można trochę majeranku.Wieprzowinę przepuścić przez przez kiełbasiankę,wołowe lub cielęce przez drobną siatkę.Czosnek rozetrzeć z solą i częścią mięsa wołowego lub cielęcego to stworzy spoiwo.Wszystkie składniki zmieszać wyrobić jak ciasto i zostawić do jutra w chłodzie do przemacerowania.Jutro mięso jeszcze raz przemieszać.Przygotować osłonki w letniej wodzie nabijać i do wędzarni. Nie trzeba parzyć.Wędzić w chłodnym dymie do 4 godz.Można też tam pozostawić aż do schłodzenia.A karkówkę i pańskie tłuszczyki to wykorzystaj sobie pan na gryla.I nie pisz pan o tym o czym nie masz pan pojęcia.

  • Andrzej Dobrowolski

    Panowie, każdy robi tak jak lubi,oczywiście zakładając że to potrafi.Ilu ludzi tyle gustów.

  • Leszek Petla

    Zamiast soli peklowanej lepiej dodać golonki albo indyka żadnej chemii nie potrzeba

  • Romuald Żurawski

    dzień dyskusji mięsnych ,ja to robię tak tylko łopatka i wołowe pieprz sól czosnek ,wieprzowina mielona grubym oczkiem lub kroje nożem drobną kostkę ,tłuste kąski i wołowe najdrobniejsze oczka wrzucam czosnek mielę nawet dwa razy właśnie z tego mam lepiszcze , proporcje to 3kg łopatki 1kg wołowe tłuste kawałki obcinam mieszam z wołowym i czosnek po zmieleniu dodaję sól ,kłodawską moim zdaniem najlepsza ,mieszam grube części mięsa z drobnym, jak kto lubi w kiełbasie galaretkę dodajemy woda tylko przegotowana , taki farsz nadziewamy flak naturalny lub osłonkę ,i na kije suszę w otwartej rozpalonej wędzarce po około godzinie zamykam ,wędzę 2- 6 godz, nie parze ,, gdy chcę kiełbasę lepszą zwaną myśliwską daje czyste mięsa , i czysta słonina czosnek sól bez wody , kiedy chcę wędzenie ciemne drzewo liściaste z korą ,u mnie po wędzeniu z 5kg wyrobu jest 4kg, a z szynki robię szynki a z karkówki baleron smacznego

  • Jan Izdebski

    Myślałem że to są informację gdzie można nabyć takie kiełbasy jak były w latach 1959 i dalej
    do końca lat 1970-tych dziś ślinka leci na samo wspomnienie. A np. kiełbasa podwawelska czy
    zwyczajna miała jedną recepturę w całej Polsce. Dzisiejsze kiełbasy dostępne cenowo dla rencistów
    i emerytów z nie ubeckimi emeryturami rosną w gębie i trudno je przełknąć łatwiej zwymiotować.
    Panie i panowie wytwórcy pomyślcie o polskich emerytach i rencistach chociaż w okresach świątecznych żeby wasze wyroby nie powodowały odruchów wymiotnych.

Przeczytaj również inne artykuły


Reklama

reklama reklama reklama