Polska Mapa Kiełbasy
Kiełbasopedia
Zakupy

Ajapsandali

19.11.2018 | kategoria: Dania, Przepisy

AjapsandaliAjapsandali

Ajapsandali to tradycyjne i zdrowe gruzińskie danie jednogarnkowe (trochę przypominające Ratatouille albo Leczo).
Idealne na jesień ze względu na dostępność wszystkich składników, obecność witamin wspomagających odporność a do tego można się pochwalić rodzinie i znajomym znajomością międzynarodowych kulinariów :)

Gruzińskie gospodynie mają różne sposoby na przygotowanie Ajapsandali, najważniejsze jednak jest użycie garnka lub patelni o grubym dnie, a także odpowiednia kolejność dodawania kolejnych składników. Jest to danie smażone-duszone na małym ogniu i cała tajemnica tkwi w takim jego przygotowaniu, aby warzywa były lekko podsmażone ale też duszone w oliwie i we własnych sokach. Mięciutkie i maślane, ale zwarte i nie rozciapane zarazem.
Poniższy przepis jest inspirowany wyrobem swańskich gospodyń z Udabno.

Składniki:
– ziemniaki 3-4 sztuki
– marchew 3-4 sztuki
– bakłażan 2 sztuki
– kolorowe papryki 3 sztuki
– cebula 3 sztuki

Wykonanie:
1. Bakłażana kroimy w dużą kostkę, a następnie posypujemy solą i zostawiamy na około 20-30 minut. Nie tylko wyciągnie to wodę z warzywa, ale także sprawi, że będzie ono mniej gorzkie. Ziemniaki kroimy w ćwiartki lub dużą kostkę, marchew w plastry, a paprykę i cebulę na mniejsze kawałki. Pomidory parzymy, obieramy ze skórki i kroimy w kostkę.
2. Na głębokiej patelni lub w garnku rozgrzewamy olej. Wrzucamy pokrojoną cebulę i powoli podsmażamy na małym ogniu, aż do zeszklenia.
3. Następnie dodajemy pokrojone ziemniaki i marchewkę, solimy, podsmażamy  do momentu aż zrobią się lekko miękkie.
4. Po odsączeniu nadmiaru wody z bakłażana, wrzucamy wraz z pokrojoną papryka go podsmażonych ziemniaków, marchwi i cebuli. Całość dusimy około 10 minut na małym ogniu.
5. Kolejny etap to dodanie pokrojonych pomidorów, dusimy do momentu kiedy warzywa będą miękkie uważamy żeby ziemniaki się nie rozpadły.
6. Jako ostatnią dodajemy pokrojoną paprykę oraz czosnek. Dusimy całość do momentu uzyskania odpowiedniej miękkości.
7. Dodajemy świeże zioła – kolendrę i pietruszkę oraz przyprawy sól, cząber, ostrą paprykę, kmin rzymski lub kminek, nasiona kolendry i kopru.
8. Danie możemy zdjąć z ognia i pozostawić pod przykryciem na około godzinę.
9. Przed podaniem posypujemy natką pietruszki i kolendra.

Zobacz artykuł: Jednogarnkowy zawrót głowy

 

Przeczytaj również inne artykuły


Reklama

reklama reklama reklama