Polska Mapa Kiełbasy
Kiełbasopedia
Zakupy

Zadymiona kaczka faszerowana

24.02.2016 | kategoria: Dania, Konkursowe, Przepisy, Wędzenie

Zadymiona kaczka faszerowanaZadymiona kaczka faszerowana

Autor: Marek Golasz
Wyróżnienie – Konkurs – Dymna Rewolucja

Składniki:
Kaczka, świeża lub mrożona
Kasza gryczana, 100g
Średniej wielkości cebula
Dym w płynie do kurczaka
Sól, pieprz, majeranek, czosnek granulowany
Jajko

Zaczynamy od wytrybowania kaczki.
Najpierw odcinamy skrzydełka (ostatnie dwie kostki, zostawiamy te najbliższe korpusowi) oraz szyję. Następnie rozcinamy skórę na grzbiecie wzdłuż kręgosłupa i prowadząc nóż wzdłuż żeber odcinamy piersi. Wyłamujemy kostki ze skrzydełek oraz uda ze stawów, luzujemy kości od stawów czubkiem noża i oddzielamy udka i resztki skrzydełek od korpusu. Musimy teraz wyciąć kości z udek oraz ostatnie kostki ze skrzydełek. Pamiętamy o tym, by nie uszkodzić skóry. Odcinamy resztę korpusu, usuwamy kuper i otrzymujemy płat skóry z mięsem z piersi i udek. Odcinamy płasko część mięsa z piersi, przyda nam się do farszu. Resztę mięsa skrapiamy dymem, posypujemy czosnkiem granulowanym, solą i pieprzem, po czym odwracamy na drugą stronę i smarujemy skórę dymem.

Teraz pora na farsz.
Gotujemy na sypko 100g kaszy gryczanej. Przy pomocy blendera lub malaksera miksujemy odcięte mięso z piersi, jajko i cebulę. Dodajemy do kaszy, doprawiamy majerankiem (sporo), czosnkiem granulowanym, solą i pieprzem. Odwracamy kaczkę skórą na dół, nakładamy farsz na mięso i zwijamy zwartą roladę. Spinamy ją wykałaczkami lub szpadkami do szaszłyków, a następnie wiążemy ciasno nicią bawełnianą.

Układamy nafaszerowaną kaczkę w brytfannie i wstawiamy na kwadrans do piekarnika nagrzanego do 220 stopni. Po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 120 stopni i zostawiamy w niej kaczkę na dwie godziny, na przemian co jakiś czas smarując dymem w płynie i wytapiającym się tłuszczem. Oceniamy stopień zarumienienia skórki. Jeśli jeszcze nam mało, podnosimy znów temperaturę do 220 stopni (najlepiej z grillem lub górną grzałką z termoobiegiem) i przez kilka minut dopiekamy. Usuwamy szpadki i nici, kroimy na plastry i podajemy. Doskonale pasują do takiej kaczki kluski śląskie i śląska modro kapusta.

 

Przeczytaj również inne artykuły


Reklama

reklama reklama reklama