Polska Mapa Kiełbasy
Kiełbasopedia
Zakupy

Weekend majowy i początek sezonu grillowego

30.04.2013 | kategoria: Artykuły, Ciekawostki, Grillowanie

Majówka - grillowanieZima w tym roku dała nam się we znaki. Nie tyle z powodu skrajnie niskich temperatur czy wzmożonych opadów śniegu, co wskutek czasu trwania. I to nie dlatego, że trwała długo (pamiętajmy, że rozpoczęła się dość późno), ale dlatego że późno się skończyła. Spóźniona wiosna oznacza zwłokę w sezonie grillowym, bo nie oszukujmy się – wieczory wciąż chłodne i niekiedy wietrzne. Ale nie ma mocnych, ciepło czy nie, w majówkę grill musi być.

Na łamach naszego portalu bez problemu znajdziecie sporo treści poświęconym grillowi. Jak wybrać, rozpalić, przyrządzić mięsa i nie tylko. Dziś, mając na uwadze fakt, że majówka za pasem, postaramy się zestawić wszystkie najważniejsze informacje w jednym miejscu.

Odkurzanie grilla

W zależności od tego gdzie przyjdzie nam biesiadować będziemy różnie wyposażeni. Jeśli własna działka czy podwórze to będziemy dysponować własnym, dobrze znanym grillem. Pewnie trzeba go będzie wyczyścić – po ostatniej biesiadzie w sezonie zazwyczaj grill ląduje w kącie jakiejś szopy czy altanki. Usunięcie popiołu, wyczyszczenie zaschniętego tłuszczu nie należą do najprzyjemniejszych czynności, jednak sprytne metody mogą nam te przykre konieczności ułatwić.

Jedna z takich metod zaleca użycie wody z octem. Aby zneutralizować charakterystyczny zapach octu możemy dodać do mieszaniny odrobinę płynu do naczyń. Taka mikstura oraz gąbka druciana pozwoli nam osiągnąć błysk jak z katalogu wysyłkowego. Możemy użyć także specjalnych substancji przeznaczonych do czyszczenia grilla. W dużych marketach budowlanych, sklepach ogrodniczych znajdziemy takich środków szeroką gamę. Są one skuteczne i bezpieczne, zaś ich cena nie narazi kieszeni na szwank.

GrillW czasie zimy niektóre części grilla mogą zardzewieć. Taką rdzę należy koniecznie usunąć. Dla poprawy wrażeń estetycznych możemy pomalować potem farbą, choć nie jest to konieczne. Konieczne natomiast będzie natłuszczenie wyczyszczonego miejsca olejem spożywczym, żeby zapobiec powstaniu nadżerek. Znacznie ułatwimy sobie sprawę, jeśli będziemy przetrzymywać grill w miejscu suchym – znacznie zmniejszy to ryzyko rdzewienia.

Dużej uwagi i troski wymaga czyszczenie grilla gazowego. Koniecznie musimy sprawdzić szczelność przewodów gazowych – bezpieczeństwo przede wszystkim. Następnie zdejmujemy wszystkie pokrętła i czyścimy to co pod nimi. Jeżeli pokrętła stawiają opór smarujemy je specjalnym płynem maszynowym i wazeliną.

Grill kamienny wyczyścimy z pomocą węża ogrodowego albo urządzenia typu Karcher. Usuniemy dzięki temu zabrudzenia z sadzy. Środek czyścimy tak jak zwykły grill – wodą z octem, choć niektórzy stosują sól – sypią sól do grilla, podgrzewają aż do zbrązowienia soli i spłukują wodą.

Kiedy już będziemy mieli za sobą trudy i znoje czyszczenia grilla pomyślmy, czy nie warto zawczasu zapobiegać. Wystarczy zastosować aluminiowe tacki, lekko posmarować je oliwą, aby mięso nie przylegało. Czyszczenie będzie znacznie mniej. No i po wyczyszczeniu grilla warto jednak rozważyć czy nie umyć go, kiedy jeszcze jest lekko ciepły – zaschnięty tłuszcz czyści się dużo trudniej.

Całe szczęście wiosna dopiero się zaczyna, mamy więc nadzieję, że sezon potrwa długo. O tym jak konserwować grill na zimę napiszemy gdzieś w okolicy października.

Grill już lśni, to co? Rozpalamy? :)

Przepisy na grillowe marynaty można znaleźć tutaj: https://dobrakielbasa.pl/category/przepisy/dodatki/

Marcin

 

Przeczytaj również inne artykuły


Reklama

reklama reklama reklama