Polska Mapa Kiełbasy
Kiełbasopedia
Zakupy

Wielkanoc na Podlasiu

30.03.2018 | kategoria: Artykuły, Ciekawostki

Wielkanoc na PodlasiuWielkanoc w wielu regionach naszego kraju celebrowana jest szczególnie uroczyście. W końcu to najważniejsze chrześcijańskie święto, więc i zwyczajów powstałych wokół niego jest bardzo dużo. Jednym z regionów, w których zachowało się wiele dawnych tradycji, jest Podlasie. Jak tam się obchodzi Wielkanoc?

Przede wszystkim przygotowania do świąt trwają na Podlasiu w zasadzie przez cały Wielki Post. Bardzo ważna jest Niedziela Palmowa, zwana w tym regionie dawniej “Wierbnicą”. Wzięło się to od gałązek wierzbowych, które wkładano do wody odpowiednio wcześniej, by puściły liście. Takie gałązki przystrajano kolorową bibułą i wstążkami. Dawniej po mszy smagano się wzajemnie poświęconą palmą mówiąc “Nie ja biję, wierzba bije”. Obrzęd ten miał zapewnić dziewczętom urodę, zaś chłopcom siłę. Wierzono także, że palma ma zapewniać w domu pomyślność przez cały rok.

Wielka Sobota na Podlasiu to nie tylko dzień, w którym całe rodziny wybierają się ze święconką do kościoła, to również dzień, w którym rano dzieci ozdabiają jajka, tworząc z nich kolorowe pisanki. Dziś używa się najczęściej gotowych farb, zaś dawniej naturalnych barwników (łupin cebuli, soku z buraków). Dzięki szpilce i roztopionemu woskowi można było na powierzchni jajka tworzyć piękne wzory.

Produktami, których nie może zabraknąć w wielkanocnym koszyczku mieszkańców Podlasia są jaja, masło, sery, wędliny, sól i pieprz oraz pieczywo. Dawniej do święconki wkładano całe bochenki chleba. Obowiązkowo musiał znaleźć się także baranek z ciasta lub masła.

Dawniej pokarmy przeznaczone do święcenia, mieszkańcy Podlasia nosili do kościoła w dużych wiklinowych koszach lub drewnianych nieckach, zwanych na Podlasiu “kopankami”. Im zasobniejszy dom, tym większy kosz pokarmów. Dziś rzecz jasna są to najczęściej symboliczne małe koszyczki.

Wielkanoc na PodlasiuNiedziela Wielkanocna na Podlasiu jak i w wielu innych regionach Polski rozpoczyna się uroczystym śniadaniem, na którym znajdziemy nie tylko potrawy święcone w Wielką Sobotę ale również mięsa, wędliny oraz ciasta.

Potrawą, która musi się pojawić na stole jest barszcz czerwony, szykowany specjalnie na Wielkanoc – z kiszonych buraków i na wędzonej szynce. To swoisty fenomen, bo w większości regionów na Wielkanoc przyrządza się żur.

Wypiekiem, którego dawniej jak i dziś nie może zabraknąć w Wielkanoc jest korowaj. Jest to inaczej sękacz, czyli pieczony kołacz z białej mąki z dodatkiem jaj, mleka i cukru. Zapewniamy, że jest wyjątkowo smaczny, zaś w Wielkanoc ozdobiony także figurkami z ciasta.

Kolejnym wypiekiem, który znajdziemy na wielkanocnym stole na Podlasiu jest makowiec z Ejszeryszek, czyli strucla drożdżowa z makiem i bakaliami. To wielkanocne ciasto wpisane jest na Listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Oczywiście na stole podczas Wielkanocy nie brakuje również mięsiwa: szynka, białe smakowite kiełbasy, pasztety. Esencja świąt w ich najlepszym wydaniu.

 

Przeczytaj również inne artykuły


Reklama

reklama reklama reklama