Polska Mapa Kiełbasy
Kiełbasopedia
Zakupy

Szparagi

18.06.2018 | kategoria: Artykuły, Ciekawostki

SzparagiMaj i czerwiec to sezon na pyszne i bardzo zdrowe warzywo, czyli szparagi. Nie dość, że są bardzo smaczne, to jeszcze dają nam mnóstwo możliwości kulinarnych. Występują w trzech kolorach: białym, zielonym i fioletowym. Ta ostatnia odmiana jest na polskim rynku dosyć nowa i w sumie po ugotowaniu niczym się nie różni od tej zielonej.

Szparagi to rośliny z rodzaju szparagowatych, a nazwa wywodzi się od greckiego słowa asparagus, czyli młody pęd. W Polsce najbardziej popularne są dwie odmiany: biała i i zielona. Od lat rywalizują one o pierwsze miejsce na naszych talerzach. Białe szparagi są nieco grubsze, twardsze i delikatniejsze w smaku, przed gotowaniem należy je obrać. Swój kolor zawdzięczają temu, że rosną pod ziemią i nie wytwarzają żadnego barwnika. Drugą odmianą są szparagi zielone – zdecydowanie wolę tę odmianę – które rosną ponad ziemią, są zdecydowanie cieńsze i wyraziste w smaku niż te białe. Poddajemy je obróbce cieplnej bez obierania, dlatego zawierają więcej składników odżywczych niż białe. Natomiast młode i cienkie zielone pędy można też chrupać na surowo.

SzparagiZa co kochamy szparagi? Przede wszystkim to warzywo bardzo niskokaloryczne i posiadające niski indeks glikemiczny, a także lekkostrawne. Poprawia pracę układu trawiennego, jest moczopędne, zwiększa krzepliwość krwi i zapobiega pękaniu naczyń włosowatych. Natomiast z umiarem powinny go traktować osoby mające problemy z nerkami, ponieważ zawierają związki purynowe. Szparag zawiera sporą dawkę kwasu foliowego, błonnika, witaminę C i E oraz beta karoten. Szparagi uważane też są za naturalny afrodyzjak.

Świeże polskie szparagi goszczą na naszych talerzach od końca kwietnia do mniej więcej końca czerwca. Najbardziej popularne są te gotowane i polane masłem z tartą bułką, ale to pyszne i zdrowe warzywo ma wiele twarzy. Możemy z niego ugotować zupę, gęste kremy, bosko smakują pieczone lub grillowane; wraz z jajkiem tworzą idealny duet – w omlecie lub w jajecznicy. Są pysznym składnikiem świeżych sałatek, wytrawnych tart czy też terrin. Możemy je zapiekać pod beszamelem, zrobić z nich risotto, podać z makaronem, upiec w pizzy… Możliwości jest bez liku, cieszmy się więc smakiem tego pysznego i eleganckiego warzywa, bo sezon na nie jest dość krótki. Starajmy się, w miarę możliwości oczywiście, kupować nasze polskie szparagi – szparagowym zagłębiem jest województwo wielkopolskie – wspieramy w ten sposób naszych producentów.

Szparagi doskonale komponują się z jajkami, więc dziś zapraszam Was na pyszną wiosenną zielona szakszukę ze szparagami z ziołami.

Agata Witowska
Kulinarne Przygody Gatity

Zobacz przepis: Zielona szakszuka ze szparagami

 

Przeczytaj również inne artykuły


Reklama

reklama reklama reklama