Polska Mapa Kiełbasy
Kiełbasopedia
Zakupy

Zdrowe te kasze nasze

30.04.2018 | kategoria: Artykuły, Ciekawostki

Zdrowe te kasze naszeNadeszła wreszcie wielka Majówka, tym fajniej, że w tym roku jest bardzo długa. Na pewno planujecie wypady za miasto, obcowanie z naturą, spotkania w plenerze i spacery. A wszystkie te czynności nieodzownie kojarzą się nam oczywiście z piknikiem czy też rozpoczęciem sezonu grillowego.

Wiadomo, że obok głównego bohatera, czyli mięsa na naszych stołach pojawią się też inne dania, które będą się idealnie uzupełniały z grillowaną karkówką czy upieczoną na ognisku kiełbasą. Mam tu na myśli przede wszystkim sałatki. Ostatnio moim ulubionym składnikiem, który wykorzystuję do ich przygotowania są kasze.

Kasze ponownie i to z dużym hałasem medialnym wracają na nasze stoły. Bardzo się z tego powodu cieszę, ponieważ kasze nie dość, że są bardzo smaczne to także są zdrowe i zawierają dużo wartościowych składników odżywczych.

Warto też wspomnieć, że kasze przez długi czas stanowiły podstawę wyżywienia na ziemiach polskich, gościły już w osadach pierwszych Słowian. W XIX wieku nastąpił jednak boom ziemniaczany, który prawie całkowicie wyparł kasze z naszego menu. Całe szczęście znowu wracają na nasze stoły, nadchodzi ich kolejny okres świetności, jako produktów docenianych za walory smakowe i zdrowotne.

Kasza to nic innego, jak obtaczane i polerowane lub rozdrabniane bielmo ziarna zbóż lub pseudo zbóż. Jest ono następnie oczyszczane, odtłuszczane i poddane obróbce termicznej. Kolejny etap to pozbawienie ziarna niejadalnej łuski i zarodka. Kasza jest bogata w węglowodany oraz białko. Natomiast oddzielona okrywa nasienna często jest wykorzystywana do produkcji otrębów.

Kaszę w zależności od wielkości ziarna można podzielić na 3 rodzaje: drobnoziarnistą średnioziarnistą i gruboziarnistą. Najbardziej popularna w Polsce jest kasza gryczana, powstała z gryki. Potem kasza manna powstała z pszenicy, kasza jęczmienna (pęczak, kasza perłowa i kasza wiejska) powstała z jęczmienia. Od niedawna cieszą się też wzięciem inne gatunki kasz: jaglana (orkisz), orkiszowa, owsiana, kukurydziana, quinoa, kusksus i amarantus.

Kasze nie dość, że są smaczne i zdrowe, to dają nam mnóstwo możliwości, jeśli chodzi o wykorzystanie ich w kuchni. Podawane są głównie na słono, jako dodatek do zup (krupnik czy kostka z kaszy manny), jako dodatek do dań głównych, pasztetów czy też sałatek, podawanych na ciepło i na zimno.

Warto też wspomnieć, że są bardzo lubiane przez wegetarian i wegan, a także przez osoby będące na diecie bezglutenowej. Do kasz bezglutenowych zalicza się: kaszę gryczaną, owsianą, kukurydzianą, kuskus kukurydziany i amarantus.

Dziś mam dla Was super łatwy przepis na danie z kaszą w roli głównej. Doskonale smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno. Będzie idealnym dodatkiem do grillowanych mięs.

Agata Witowska
Kulinarne Przygody Gatity

Zobacz przepis: Kasza smażona z jarmużem

 

Przeczytaj również inne artykuły


Reklama

reklama reklama reklama