Kiedy nadchodzą Święta Bożego Narodzenia jak co roku zasiadamy wspólnie przy kuchennym stole i z kartką i długopisem w ręku ustalamy nasze świąteczne menu. Dzielimy je zawsze na to wigilijne, czyli postne i na to świąteczne, które będziemy jeść począwszy od pierwszego dnia Bożego Narodzenia. Znajdą się w nim, tak jak zawsze, dania tradycyjne, które co roku pojawiają się na stole, oraz takie, które przygotowuję eksperymentalnie, bo mnie zaciekawił jakiś nowy smak, albo też niecodzienne połączenie produktów.
Z reguły nasz wigilijny stół dominują dwa produkty, są to kiszona kapusta i śledzie. Występują one w różnych postaciach i w różnych daniach. Co do śledzia to podawany jest w wersji przystawki i zawsze w kilku smakach: marynowany z cebulą, z sosem czosnkowym, po kaszubsku, w oleju, a także troszkę na słodko, czyli z piernikiem.
Natomiast dziś chciałam się skupić nieco bardziej na tym drugim produkcie, czyli na kapuście kiszonej. O tym że jest bardzo pyszna i zdrowa nie muszę chyba nikogo specjalnie przekonywać. Zdecydowanie warto ją kupować ze sprawdzonego źródła, gdzie będziemy mieli pewność, że faktycznie jest kiszona, a nie tylko zakwaszana octem czy też sokiem z cytryny. A najlepiej jest ją po prostu ukisić samemu w domu. Nie jest to nic trudnego, trzeba temu poświęcić nieco czasu, ale efekt końcowy jest tego wart. Wystarczy drobno poszatkować główkę kapusty, układać ją warstwowo na przemian z marchewką. Każdą warstwę delikatnie solimy i posypujemy kminkiem. Kapustę mocno ugniatamy, aby puściła sok, w którym potem będzie się kisić. Powinna tym sokiem być całkowicie pokryta, żeby nie zaczęła pleśnieć, a raz na jakiś czas nakłuwamy ją drewnianym trzonkiem od łyżki, aby wypuścić gazy.
I wtedy, gdy przychodzi Boże Narodzenie możemy z naszej kapusty przygotować pyszne i tradycyjne dania na nasz świąteczny stół. Na pewno nie powinno na nim zabraknąć klasyki, czyli postnej kapusty z aromatycznymi grzybami. To danie będzie potem punktem wyjściowym dla kolejnych, które mogą się pojawić na wigilijnej wieczerzy. Będą to na przykład pierogi wypełnione po brzegi pysznym farszem, łazanki lub inny ulubiony makaron z kapustą. Na bazie naszej kapusty możemy też przygotować postny bigos. Pyszna też jest kapusta z grzybami i grochem. Taka kapusta wybornie smakuje również przygotowana z inną rośliną strączkową, czyli z ciecierzycą. Kapustę przygotowujemy zgodnie z tradycyjnym przepisem, a na koniec dodajemy do niej ugotowana ciecierzycę. Jest to pyszna odmiana dla tego tradycyjnego dania.
Serdecznie Was zapraszam po przepis, życząc jednocześnie pogodnych, spokojnych, rodzinnych i bardzo smakowitych Świąt Bożego Narodzenia.
Agata Witowska
Kulinarne Przygody Gatity