Polska Mapa Kiełbasy
Kiełbasopedia
Zakupy

Wędzić każdy może

18.07.2016 | kategoria: Artykuły, Wędzenie

Wędzić każdy możeObecnie większość wędlin sprzedawanych w sklepach zawiera mnóstwo konserwantów, a w smaku nie przypominają już tych, które wielu z nas pamięta z lat dzieciństwa. Skutkiem masowej sprzedaży „żywności produkcyjnej” jest równoczesny wzrost świadomości zdrowego odżywiania i popularności domowego wyrobu wędlin. Żeby zacząć wyrób domowy na początek wystarczą dobre chęci, odrobina zaangażowania i kreatywności – umiejętności przyjdą razem z praktyką. Na stronie dobrakielbasa.pl początkujący i zaawansowani gotujący znajdą mnóstwo sprawdzonych przepisów, które przeprowadzą ich „za rękę” przez proces przygotowania doskonałych potraw, także oryginalnych wędzonek.

Jedną z metod przygotowywania mięsa jest wędzenie, które obok solenia jest drugim naturalnym sposobem konserwowania. Podczas wędzenia, następuje częściowe odparowanie wody, a dym przenikając do jego wnętrza, zwiększa jego trwałość. Wskutek procesu wędzenia zmienia się barwa, smak i zapach mięsa. Na powierzchni wytwarza się warstwa zaślepiająca pory, która utrudnia dostanie się powietrza i drobnoustrojów do wnętrza produktu.

Przy dzisiejszej dostępności różnych metod wędzenia możemy wędzić prawie wszędzie. A jeśli raz spróbujcie tak przygotowanych potraw, to jestem pewna, że na półkę z wędlinami w sklepie nawet nie będzie chcieli spojrzeć.

Oczywiście do wędzarni klasycznej potrzebujemy więcej miejsca, ale w domowym użytku coraz szerzej są też stosowane wędzarnie elektryczne. Dzieje się tak z kilku powodów, po pierwsze są ekonomiczne, koszt energii elektrycznej i zrębek podczas jednego wędzenia jest niewielki. Po drugie, są przenośne, a więc możemy wędzić wszędzie tam, gdzie nie nie szkodzimy otoczeniu i nie naruszamy zasad współżycia sąsiedzkiego. Po trzecie, możemy wybrać dowolną wielkość urządzenia, a więc także umożliwiają wędzenie mniejszych porcji mięsa. Po czwarte, pozwalają na kontrolę temperatury za pomocą termostatów, co jest kluczowym elementem procesu wędzarniczego. No i wreszcie, wędzenie elektryczne odbywa się w sposób automatyczny, a to sprawia, że jest proste i przyjemne.

Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje wędzenia: na gorąco (w dymie gorącym lub ciepłym) i na zimno (w dymie o temperaturze 16-22 oC).

Wędzenie w dymie ciepłym odbywa się w temperaturze 23-45 oC przez jedną do kilku godzin. Dym może być rzadki lub gęsty, co podyktowane jest rodzajem wędzonego mięsa. W dymie ciepłym wędzimy wędzonki półtrwałe, gotowane i niektóre kiełbasy.

Wędzenie w dymie gorącym trwa od godziny do trzech i przeprowadza się je w trzech etapach:
– Etap pierwszy osuszenie wędliny w temperaturze około 40 oC przez 10 do 60 minut bez dymu lub w dymie bardzo rzadkim;
– Etap drugi odbywa się w temperaturze około 50 oC i trwa do 3 godzin w dymie rzadkim, następnie gęstym.
– Etap trzeci to opiekanie w temperaturze około 80 oC przez 15 do 60 minut.

Wędzić każdy możeWędzenie na gorąco jest zdecydowanie szybsze, a na zimno bardziej pracochłonne i ćwiczące samozaparcie, by nie zjeść naszych wyrobów przed końcem wędzenia. W zależności od zamierzonego efektu końcowego, takie wędzenie na zimno może trwać nawet 8 tygodni, cały proces polega na stopniowym przenikaniu dymu do wnętrza naszego produktu, co nadaje mu smak i konserwuje.

Alternatywą wędzenia tradycyjnego i elektrycznego są kondensaty naturalnych dymów wędzarniczych w płynie. Nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych oraz podkreślają charakterystyczny zapach wędzonek. Mają zastosowanie do szerokiej gamy produktów spożywczych: mięsnych, drobiowych, serów, ryb, warzyw, orzechów, nabiału, sosów, dresingów. Dym wędzarniczy w płynie możemy wykorzystać jako składnik solanki, marynaty, bejcy i poddawać obróbce termicznej. Jest niezastąpiony jako dodatek aromatyczny w pracy z grillami elektrycznymi i gazowymi (czyli bez dymu) nadaje daniom wędzony charakter.


Aktualnie sklep DobraKielbasa.pl posiada w ofercie dwa rodzaje dymu w płynie – do drobiu oraz do rożnych rodzajów mięsa i ryb.
Bardzo przydatnym uzupełnieniem oferty jest olej roślinny o naturalnym aromacie dymnym, który może być wykorzystany do smażenia, pieczenia, grillowania, gotowania oraz jako składnik sosów i dresingów. Dodając niewielką ilość do potraw uzyskamy charakterystyczny zapach wędzonki.
A ponieważ najsmaczniejsze jedzenie na świecie to potrawy przygotowane własnoręcznie, czas zrobić jakąś pyszną, naturalną i aromatyczną wędzonkę .. powiedzmy Ser wędzony „a la oscypek”.

Mariola Grzęda – Kulinarne Pyszności Molki
redakcja tekstu – DobraKielbasa.pl

Zobacz przepis: Ser wędzony typu góralskiego (a la oscypek)

 

Przeczytaj również inne artykuły


Reklama

reklama reklama reklama